Topení na noc nevypínejte, náklady pak budou mnohem vyšší

Otázku jak správně topit si jistě pokládá nejeden z vás. Na topení se dá ušetřit nemalá částka, je ovšem nutné dělat to správně a efektivně.

Radiátor, bankovky, kalkulačka i Zdroj fotografie: Piqsels
                   

Zima se neúprosně blíží a s ní také topná sezóna. Energetická krize předchozích let přiměla lidi přemýšlet nad možnostmi topení a snížení spotřeby. Jako logické se jeví vypnutí topení na noc, kdy se zachumláte do heboučkých peřin. Je to ale šetrné a opravdu se tím dá ušetřit za účet? Ukazuje se, že tudy cesta rozhodně nevede.

Udržujte správnou teplotu v interiéru

Nastavení optimální teploty vám umožní regulovat své účty za energie. Své o tom ví i web Pro Ženy, který uvádí, že ideální teplota v ložnici, na chodbách a v místnostech, kde trávíte málo času, je okolo 18 °C. Ostatní místnosti by pak měly být vytápěny na maximálně 22 °C. Nižší teploty prospívají kvalitnímu spánku a zamezují tvorbě plísní v domě. O své zkušenosti se podělila i naše čtenářka paní Adéla K. z Dačic: „Situace nás donutila snížit teplotu z obvyklých 24 °C na 21 °C. A opravdu mohu potvrdit, že se mi spí líp, navíc ušetříme za vytápění.“

Je prokázáno, že každý stupeň dolů přináší nemalou úsporu a to až o 6%. V rámci efektivního topení byste rozhodně měli odvzdušnit všechny radiátory a to ještě předtím, než zima udeří naplno. Jak na to jsme psali na webu Chalupáři-Zahrádkáři. Vyplatí se pustit dovnitř zimní paprsky, které, ač se to nezdá, dokáží vnitřní prostor také trochu ohřát. Pokud ovšem zrovna nehlásí úplně slunečné počasí, je dobré stáhnout žaluzie nebo rolety, které udrží teplo uvnitř.

Proč je chyba vypínat topení na noc

Jak uvádí web EkoList, velmi záleží, v jakém typu domu bydlíte. Zatímco v lehkých stavbách, jako jsou chaty či dřevostavby, lze přerušovaným vytápěním snížit účty za energie, v ostatních stavbách toto nemá vliv, protože část tepla se spotřebuje na nahřátí masivní konstrukce domu. Opětovné zahřátí vnitřního prostoru je pak velmi nákladné. Je proto vhodné udržovat stálou teplotu. Rozhodně se ale vyplatí snížit topení na minimum v případě, kdy odjíždíte na několik dní pryč a prostor pouze temperovat.

Termostatická hlavice iZdroj fotografie: Piqsels
Termostat ne se na noc nevyplatí stahovat. Naopak to může být velmi neekonomické.

Co velmi pomáhá eliminaci vzniku plísní je pravidelné větrání, které by se ale v zimních měsících mělo omezit na krátké, rychlé a intenzivní, aby nevychladlo zdivo. Aby se místnosti zbytečně nepřetápěly, měly by mít radiátory termostatické hlavice, což je v současné době již standard. Termostat by měl být také vhodně umístěn, tedy do místa, kde proudí vzduch. Neměl by být namontován na obvodovém zdivu, v rohu místnosti nebo za nábytkem.

Zapomeňte na osvěžovače vzduchu

I přes správné větrání může být někdy vzduch v místnostech poněkud zatuchlý. Pomoci může osvěžovač vzduchu, za který ovšem nemusíte utratit ani korunu. Na topení můžete umístit například mandarinkové slupky, jak jsme psali na Chalupáři-Zahrádkáři. Díky nim bude vzduch v interiéru svěží a nenásilná jemná vůně vás udeří do nosu už ve chvíli, kdy otevřete vstupní dveře. Já také s oblibou dávám bobkový list, jehož vůně je mi velmi příjemná.

Na jakou teplotu máte nastavený termostat v zimě?

Diskuze Vstoupit do diskuze
59 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články