Příprava radiátoru na zimu: Kdo neodvzdušní, tomu bude zima

Odvzdušnění radiátoru vám zabere jen pár minut – může však rozhodnout o vaší tepelné pohodě na celou zimu. Postup je jednoduchý.

Jak šetřit teplo - radiátor i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jak jsem sama zjistila – než se pustíte do konkrétních kroků pro přípravu radiátoru na zimu, stojí za to se na chvíli zamyslet nad tím, zda je celý váš obytný prostor připraven na chladné období. Aby váš radiátor mohl účinně rozvádět teplo, neměl by mít před sebou hlavně žádné překážky. Problém mohou představovat i obyčejné závěsy, jak potvrzuje i web Pro Ženy. Stejně důležité je však i jejich odvzdušnění.

Jak odvzdušnit radiátor na zimu

Zavzdušněné topení totiž jen špatně rozvádí teplo a vám tak bude zima, i když kotel nebo ústřední vytápění pojede takříkajíc na plné pecky.

  • Uvolněte ventil: Po uvolnění ventilu počkejte, až do nádoby pod ním začne téct voda. To znamená, že z radiátoru unikl veškerý vzduch. Poté ventil opět řádně utáhněte.
  • Zkontrolujte hladinu vody: Některé starší topné systémy mohou vyžadovat doplnění hladiny vody v celém systému. Před příchodem zimy se ujistěte, že je hladina vody dostatečná.

Některé moderní radiátory mají automatické odvzdušňovací ventily, ale ty starší vyžadují ruční odvzdušnění. Rozhodně se to však vyplatí – koneckonců web CZSO uvádí, že podle vládních údajů vytápění obytných prostor představuje v konečném součtu více než dvě třetiny konečné spotřeby energie v domácnostech. „Jde tedy o opravdu skvělé místo, na kterém je možné něco uspořit a vylepšit tak kondici rodinného rozpočtu,“ dodává Milan H. Z Lipníku nad Bečvou, který podle svých slov všechny tyto úpravy stihl už v záři – preventivně.

Aby vám letos nenarostl účet za topení do závratných výšin, nezapomeňte odvzdušnit radiátor iZdroj fotografie: Freepik
Aby vám letos nenarostl účet za topení do závratných výšin, nezapomeňte odvzdušnit radiátor

Dejte pozor i na prach

Proces přípravy radiátorů na zimu by ovšem měl v ideálním případě začít malým čištěním. Pokud se na vašich radiátorech nahromadil prach, bude se při cirkulaci horkého vzduchu uvolňovat do ovzduší už při prvním zapnutí topného systému. A přesvědčte se také o tom, že jste radiátor nevědomky nezablokovali například kusem nábytku. Abyste zajistili, že bude moci rovnoměrně rozvádět teplo, ujistěte se, že mu nic nepřekáží, což pomůže vašemu obytnému prostoru efektivněji se zahřát.

Zkontrolujte možné úniky vzduchu

Jakmile vyčistíte viditelné části radiátoru, zkontrolujte, zda není poškozen. Jakýkoli oprýskaný nátěr nebo smalt by měl být uzavřen specializovaným retušovacím emailem. Nechráněná poškození mohou urychlit korozi. Pokud věnujete čas přípravě svých radiátorů a svého domova na zimu, zajistíte, že váš obytný prostor zůstane v chladných měsících teplý a naplněný tou správnou domáckou pohodou.

Proč nevypínat radiátory při odchodu z domu iZdroj fotografie: Depositphotos
Odvzdušnění radiátoru vám zabere jen pár minut – může však rozhodnout o vaší tepelné pohodě

Pravidelná údržba a pozornost věnovaná detailům (pohlídejte si třeba i utěsnění starých okenních rámů nebo chytré využití žaluzií – vyplatí se to, také jsme o tom na webu Chalupáři-Zahrádkáři.cz psali) může také výrazně ovlivnit vaše pohodlí i energetickou účinnost a v konečném důsledku vám ušetřit peníze za vytápění. A to se rozhodně vyplatí. A pokud si chcete vylepšit energetickou bilanci své domácnosti i po duchovní stránce, pak vsaďte na filosofii Feng-shui a sklenici pod topením, jak jsme také nedávno v redakci Chalupáři-Zahrádkáři informovali.

Jaké jsou vaše triky pro efektivní vytápění domácnosti?

Diskuze Vstoupit do diskuze
64 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články