Dopřejte půdě v záhonech na podzim tu nejlepší péči a připravte ji na příští sezonu. Jediné, co k tomu budete potřebovat, je trocha vápna. Po škůdcích nezbydou ani stopy.
Podzimní měsíce se na mnoha zahradách nesou ve znamení poslední sklizně a přípravy celého prostoru na nadcházející zimní období. Zvláštní pozornost byste měli věnovat prázdným záhonům, které mohou být dokonalým místem pro přezimování některých škodlivých druhů hmyzu. Podle webu TSN v listopadu nastává ideální čas k použití vápna. Sami jsme jej kdysi používali a výsledky byly vždy opravdu velmi dobré.
Jak připravit záhony na zimu
Ze všeho nejdříve byste se měli zbavit všech rostlinných zbytků. Vyplatí se vytrhat i všechny plevelné rostliny, které by vám na jaře akorát přidělávaly další práci. I s jejich vytrháváním vám pomůže vápno, jak jsme radili již v dřívějším článku na Chalupáři-Zahrádkáři. Záhony, které necháte do jara prázdné, byste měli nejen vyčistit, ale také ochránit před škůdci a dalšími neduhy. Stačí dodržovat tato jednoduchá pravidla a na jaře můžete rovnou sázet a vysévat, co se vám zlíbí.
Proč používat vápno na zahradě
Tato směs se skvěle hodí nejen k ošetření půdy v záhonech, ale také k ochraně stromů, o čemž jsme psali již dříve v článku na Chalupáři-Zahrádkáři. V obou případech vám vápno poskytne ochranu před škůdci, ale i nemocemi, houbovými chorobami a plísněmi. V příští sezoně tak budete mít podloží zdravé a připravené k dalšímu pěstování.
Jak na podzim zpracovat půdu
Podle webu Gromada je tato metoda obzvlášť účinná, pokud jste se v letošním roce potýkali s velkým množstvím slimáků. Použitím hašeného vápna se jich totiž s velkou pravděpodobností zbavíte. Jednoduše záhony důkladně vyčistěte, provzdušněte, a nakonec na jejich povrch nasypte hašené vápno. Doporučováno je však jeho použití jen v případě kyselé a mírně kyselé zeminy.
Další způsoby, jak ochránit půdu před škůdci
Hašené vápno lze nahradit použitím dolomitového prášku nebo drceného vápence, které jsou proti slimákům taktéž velmi účinnou zbraní. Využít však můžete i dřevěný popel. Ten je skvělou volbou především v místech náchylných k vyplavování. Se slimáky si v průběhu roku poradí i drůbež, což potvrzuje i naše čtenářka Simona D. z Poděbrad: „Abychom se nemuseli starat o slimáky, chováme indické běžce. Tyto kachny je snadnou najdou a sezobnou.“