Hořčičný prášek nahradí tunu hnoje, stačí ho rozsypat po zahradě

Neúrodná půda, plísně a přemnožení škůdci jsou noční můrou každého zahradníka. Hravě vás jich zbaví kuchyňský pomocník – hořčičný prášek.

i Zdroj fotografie: Rainer Zenz / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Hořčici má většina z nás spojenou s kuchyní nebo letním grilováním. Kromě toho, že umí skvěle dochutit nejrůznější pokrmy, je multifunkčním pomocníkem v každé zahradě. Dokáže pohnojit po sezóně vyčerpanou půdu a vyhnat choroby a škůdce, o čemž mě a mou zahradu přesvědčuje již třetím rokem. Ocení ho zejména půda, kde příští rok porostou takové plodiny jako rajčata, okurky, lilky a papriky, píše web Babinet. U mě v zahradě najde využití jak ve skleníku, tak na venkovních záhonech.

Hořčičný prášek pohnojí celou zahradu

Každá zahrada potřebuje v průběhu roku hnojit, a to nejlépe organickými hnojivy. Zdaleka ne každý zahradník má však přístup k hnoji nebo dostatek místa v zahradě k založení kompostu. „Hořčičný prášek je na rozdíl od hnoje snadno k sehnání a půdu pohnojí dokonale. Hnojím s ním každý podzim zeleninové záhony i ovocné keře,“ podělil se o zkušenost pan Karel N. z Bohumína. Během svého rozkládání prášek obohacuje půdu o celou řadu živin, zvyšuje v ní podíl humusu a zároveň brání rozvoji plísňových chorob.

Tvoří neocenitelné duo s dolomitovou moučkou

Nic nezkazíte, pokud k hnojení použijete samotný hořčičný prášek. Jeho účinky budou ale ještě větší ve spojení s dolomitovou moučkou. Ta má kromě celého komplexu makro i mikroelementů schopnost snižovat kyselost půdy, která může mít na svědomí to, že rostliny nedokáží ze země pobírat potřebné živiny. Smíchejte dolomitovou moučku s hořčičným práškem v poměru 1:1 a výslednou směsí pohnojte záhony – stačí jedna až dvě sklenice na metr krychlový. Nakonec hnojivo lehce zapracujte do vrchní vrstvy zeminy hráběmi.

Hořčičný prášek na podzim vydezinfikuje skleník

Schopnost hořčice bránit rozvoji plísňových chorob ocení především půda, v níž rostly nebo v příštím roce budou růst náchylné plodiny jako rajčata nebo okurky. Já je pěstuji pouze ve skleníku, proto považuji za nesmírně důležité o půdu v něm pečovat, vyživovat ji, ale také každoročně na podzim dezinfikovat. K tomu se skvěle hodí buď zmíněné hnojivo z hořčičného prášku a dolomitu, nebo i zelené hnojení v podobě hořčice. Podrobněji jsme se tématu podzimní dezinfekce skleníku věnovali na webu Chalupáři-Zahrádkáři v článku zde.

Kolečko a čerstvý hnůj iZdroj fotografie: Pixabay
Hořčičný prášek dokáže v zahradě nahradit i klasický hnůj

Hořčice zbaví zahradu škůdců

Typické štiplavé aroma dělá z hořčice účinný insekticid, radí portál House Digest. Pokud hořčičný prášek rozsypete na podzim nebo brzy na jaře po záhonech, zbavíte se tím i celé řady škůdců, od úporných slimáků, přes mšice, housenky až po drátovce, který dokáže zničit celou úrodu brambor. V průběhu sezóny si z něj můžete snadno namíchat účinný postřik. Na webu Chalupáři-Zahrádkáři jsme již poradili, jak na jeho výrobu.

Na jaká přírodní hnojiva nedáte dopustit vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
63 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články