Jak správně hnojit rostliny popelem pro maximální růst a úrodu. Působí nejlépe na jahody, maliny, rybíz a brambory

                   

Nejlepší variantou je popel ze dřeva, který obsahuje zhruba 30 minerálních látek, ale zároveň díky němu máte jistotu, že v něm nejsou žádné nežádoucí chemické příměsi, které do půdy dostávat nechcete. Jde o skvělé hnojivo, které ocení především jahody, maliny, rybíz či brambory. Jediné druhy, které popel příliš neocení, jsou kyselomilné rostliny, jako jsou borůvky, brusinky, rododendrony, azalky a podobné.

Čistý přírodní popel ze spalování dřeva

Pro hnojení vždy vybírejte pouze čistý popel, u kterého máte jistotu, že pochází ze spalování dřeva. Může se jednat o dřevěné brikety, pelety či klasické štípané dřevo. Základem je, aby šlo o skutečně přírodní směs, která bude představovat cennou zásobu základních minerálních látek potřebných víceméně pro všechny rostliny.

iZdroj fotografie: Canva

Popel přidejte do půdy nebo zálivky

Když se rozhodnete hnojit popelem, máte na výběr dvě možnosti. Buď popel rovnou přimícháte do půdy k vysazované rostlině, nebo se rozhodnete pro rozmíchání části popela ve vodě, kdy vznikne praktická zálivka. Hnojení se doporučuje na začátku vegetace, ale také ve chvíli, kdy se rostlina chystá na kvetení či tvorbu plodů.

iZdroj fotografie: Canva

Jak namíchat zálivku s přídavkem hnojiva

Velmi dobře využitelný je popel ve chvíli, kdy ho smícháte s vodou a vytvoříte touto formou kapalné hnojivo. Připravte si jednu větší sklenici popela a rozmíchejte ji zhruba v 10 litrech vody, což je jeden průměrný kbelík. Důkladně míchejte, aby došlo k rozmělnění všech částí. Následně takto připravené hnojivo aplikujte co nejblíže ke kořenům.

Diskuze Vstoupit do diskuze
92 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články