Toužíte svou zahradu letos opět zaplavit letničkami? Pak je nejvyšší čas, většina z nich by totiž měla být na záhony vysazena nejpozději do poloviny května (výsev je pak obvykle nutné provést do konce dubna). Ovšem pokud zatím jen bezradně bloumáte mezi regály v květinářství a přemýšlíte, na které zelené krásky se zaměřit, poradíme vám. Vsaďte na jistotu s těmi nejpestrobarevnějšími nenáročnými letničkami této sezóny!
Pozor na nejčastější chyby při výsadbě
Ovšem není letnička jako letnička. Každý druh má jiné nároky na výživnost a propustnost půdy, sluneční světlo, zálivku i hnojení. Nevybírejte proto novou ozdobu do zahrádky jen podle vzhledu, ale spíše podle jejích nároků. Pojďme si proto shrnout ty nejdůležitější informace o gazániích, lobelkách, ostálkách a dalších evergreenech letní zahrady.
Jak podpořit hojnou tvorbu květů u letniček
Pouhé zasazení na vhodné místo však nestačí. Máte-li rostliny s pevným kořenovým balem, pak ho před výsadbou po stranách lehce narušte (stačí i oškrábání vidličkou). Rostlinu poté důkladně zalijte. Další zálivku dodávejte v suchých obdobích, a to pokud možno ráno. Některé druhy je rovněž vhodné zaštípnout, a tím podpořit jejich kvetení (fiala, astra apod.)
U rostlin vytvářejících semeníky se zaměřte na jejich brzké odstranění. Prodloužíte tím dobu jejich kvetení. Jindy se hodí hlubší řez nebo dostatečné hnojení. Většina letniček si vystačí s komplexními hnojivy, aplikovanými každých 10 dní. Tekutá bývají nejlepší, ovšem lze zvolit i granulovaná nebo prášková, jež se zapracovávají přímo do zeminy.
Gazánie milují plné slunce
Máte na zahradě místo, kam stále praží slunce? Pak si na trhu pořiďte gazánii zářivou (Gazania regens, splendens). Její květy se otevírají jen za opravdu horkých dní bez mráčku. Aby jich však měla dostatek, potřebuje výživnou půdu a přiměřenou vlhkost. Používá se jako součást skupinových výsadeb, ale dařit se jí bude i v truhlících. A výběr barev? Opravdu pestrý. K mání jsou gazánie žluté, oranžové, červené, bílé i vícebarevné.
Chcete dominantu zahrady? Poslouží vám slunečnice
Opravdu máme na mysli tu pravou slunečnici roční (Helianthus annuus L.), jež dokáže díky svému rychlému růstu snadno atakovat i dvoumetrovou výšku. Potřebuje však dostatek živin v půdě i zálivku. Vysévá se v květnu, pokud však chcete mít zásobu květů po celé léto, pokračujte s výsevem ve čtrnáctidenních intervalech až do července. Pořídit si lze klasické žluté, ale i oranžové nebo vínové slunečnice.
Lobelka nemusí být jen modrá, seženete i bílou či růžovou
Většinou se lobelka modrá (Lobelia erinus), nazývaná také lobelka drobná, pěstuje jako balkonovka. Ale bude se jí dařit kdekoli, kde jí poskytnete plné slunce (nebo maximálně polostín). Na hnojení je nenáročná (nesnáší ovšem vysoký obsah dusíku, při kterém hůře kvete). Jen dbejte na to, aby vám nikdy nevyschla. To by ji spolehlivě zahubilo.
Cínie alias ostálka zaujme množstvím barev
Pro naše babičky byla ostálka sličná (Zinnia elegans) velmi důležitou květinou. Rostla totiž prakticky v jakýchkoli podmínkách a nádavkem se mohla pochlubit pestrou paletou barev. Dnes jsou navíc k mání i vícebarevné kousky se stonky o délce 70 centimetrů a více (potěší vás však i miniaturní 20 cm vysoké odrůdy). Z živin pak cínie potřebuje fosfor a draslík, předávkování dusíkem vede k omezení tvorby květů.
Hledík jako absolutní sázka na jistotu
Kdo by neznal hledíky? Jejich vysoká květenství, podobající se tvarem květů tak trochu hrachu, zdobí zahrady od června až do podzimu. Hledík větší (Antirrhinum majus) preferuje slunné místo a zeminu obohacenou dostatkem vápníku. A můžete si vybrat z celé řady velikostí. Nejmenší hledíky dorůstají pouhých 20 centimetrů, ty největší pak svým květenstvím atakují i metr.
Rudé máky nejsou jen obtížným plevelem
Fanoušci historie si je spojují ze všeho nejvíce s oslavou válečných veteránů, milovníci romantiky pak s obilnými poli. Ovšem mák vlčí (Papaver rhoeas) se může stát i perfektní ozdobou zahrady. A stačí mu k tomu málo. Vysít ho můžete postupně od května do června, a to na místo s propustnou půdou a dostatkem slunce. Odmění vás nejenom zářivými barvami, ale také včelami a motýly, které přiláká na vaši zahradu.
Krásenka vypadá křehce, je však velmi odolná
Pochází z Jižní Ameriky, u nás však už vcelku zdomácněla, takže dnes krásenku zpeřenou (Cosmos bipinnatus) seženete v každém lepším zahradnictví. Její květy v pastelových tónech růžové, vínové, fialové a modré se pyšní průměrem až 10 centimetrů a těšit se s nimi budete až do prvních mrazů. Jinak jde o krasavici vcelku nenáročnou. Potřebuje jen písčitou půdu a mírnou zálivku (přemokření totiž přímo nesnáší).