Stará dobrá sláma poskytuje jednu z nejlepších izolací vůbec (ne nadarmo se z ní třeba staví domy) – a díky tomu ochrání i vaše jahody.
Ještě, než nastanou kuté mrazy, je třeba řádně zazimovat jahody, aby i napřesrok rodily pravdu v plně parádě. Porozumění tomu, jak a co použít k zimní ochraně, je pro dobré zdraví těchto poměrně odolných rostlin zásadní. Perfektní je například sláma, rákos nebo smrkové jehličí. Zvolený materiál musí být čistý a bez známek napadení houbami.
Čím ochránit jahody před zimou
Smrkové jehličí napomáhá okyselování půdy a poskytuje ochranu proti hlodavcům. Pod větvemi a sněhem se vytvoří vzduchová vrstva, která usnadní jahodovým keřům přezimování. Někteří zahrádkáři vyplňují mezery mezi řádky rákosem a samotné jahody zakrývají slámou. Ta se pro zimní ochranu osvědčuje mnohem lépe než rákos, i když může přitahovat myši.
Pokud tedy bydlíte v oblasti s jejich častým výskytem, zamulčujte jahody raději pilinami nebo je překryjte netkanou textilií. V jakémkoliv jiném případě je však sláma absolutně perfektní – perfektně izoluje, jen tak něco ji neodfoukne a jak bonus ji na jaře odstraníte. A kdy ji aplikovat? Zimní přikrývání by mělo začít, jakmile se přes den na zahrádce drží stabilní záporná teplota. Dříve to nemá cenu, svým jahodám byste spíše ublížili.
Dostatečná zálivka je zásadní
Pravidelná zálivka je nezbytná až do nástupu prvních mrazů, jinak mohou rostliny uschnout, píše web Dům a Zahrada. V případech teplé a suché zimy je zalévání nezbytné i během ní. A myslete také na to, že jahodám se daří v teple, proto se jeho zajištění během chladných zim stává klíčovým. „Pokud vaše jahody v minulosti trpěly mrazy, pak je doporučuji pěstovat na černé netkané textilii a na zimu je opravdu důkladně zamulčovat třeba slámou nebo smrkovými větvičkami,“ píše čtenářka Věra J. z Rožmitálu pod Třemšínem.
Jak se postarat o převislé jahody
V posledních letech se na našich zahradách těší oblibě i převislé jahody. Mnoho lidí je pěstuje jako jednoleté, ale to je škoda. Pokud se řádně zazimují, vydrží bez potíží až do jara, jak informuje web iReceptář. Mně se během podzimu osvědčilo přenést závěsné květináče na zahradní záhony a ošetřit je podobně jako klasické jahody.
Na jaře však odstraňuji mulč až ve chvíli, kdy začnou trsy růst, a poté je přesadím do čerstvé půdy v květináčích. A nezapomeňte také na vhodné prořezávání u starších rostlin, o tom Chalupáři-Zahrádkáři informovali již dříve. Proti škůdcům pak podle naší redaktorky Marcely Libušné skvěle funguje hořčičný prášek. Je levný, přírodní a jeho aplikace snadná.