Když orchideji lezou kořeny z květináče: Na vině je nízká vlhkost a špatné osvětlení

I orchideje s námi dokáží komunikovat. Slovy to sice neumí, ale postačí, když si prohlédnete jejich kořeny. Ty vám řeknou vše.

i Zdroj fotografie: Tangopaso / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Vzdušné kořeny jsou přirozenou součástí různých druhů epifytických rostlin, včetně známé orchideje Phalaenopsis. Tyto kořeny se liší od běžných kořenů, které rostou v půdě tím, že jsou uzpůsobeny k čerpání vlhkosti a živin ze vzduchu. Epifytické orchideje se obvykle drží na vyvýšených plochách (zejména na stromech), což jim umožňuje lepší přístup ke světlu. A právě vzdušné kořeny jim pomáhají získávat živiny, aniž by jakkoliv poškodily jejich případného hostitele, jak informuje web NašeZahrada.

Příčiny výskytu vzdušných kořenů mimo květináč

Jsou-li orchideje pěstovány dobře, pak se příliš mimo svůj květináč nerozšiřují. Ovšem vytvoří-li se okolo nich doslova pavoučí struktura z různých kořenů a kořínků, měli byste zbystřit. V takovém případě jim totiž určitě něco chybí.

  • Nízká vlhkost vzduchu: Orchideje potřebují ke svému růstu poměrně vysokou vlhkost vzduchu. A pokud ji nemají, snaží se ji prostřednictvím kořenů získat.
  • Nedostatečné osvětlení: Nedostatečné světlo může bránit fotosyntéze, což vede rostlinu k hledání lepšího osvětlení (všimněte si, že konce kořínků bývají zelené).
  • Příliš hutná nebo kyselá půda: Orchideje dávají přednost dobře provzdušněnému, kyprému substrátu. Pokud je substrát v květináči příliš hutný nebo kyselý, rostlina může při hledání lepšího okysličení a vhodnější rovnováhy pH vysílat do svého okolí vzdušné kořeny v mnohem větší míře než obvykle.

Aby orchidej kvetla celoročně: Jako účinný stimulant k růstu i květu poslouží rýžová voda

Řešení problému vzdušných kořenů

Pokud orchidej často vysílá své kořeny mimo květináč, je nezbytné okamžitě podniknout kroky k nápravě situace:

  • Upravte zálivku: Dbejte na správnou zálivku a vyvarujte se přesušení i přemokření.
  • Přesazování: Zvažte přesazení orchideje do prostornější nádoby s vhodným substrátem. „Při přesazování zacházejte opatrně se vzdušnými kořeny. Vyvarujte se jejich ohýbání nebo poškození a vždy je opatrně zakryjte novým substrátem,“ doporučuje naše čtenářka a milovnice orchidejí Kateřina D. ze Zlína.
  • Prořezávání poškozených kořenů: Pokud se objeví známky hniloby nebo poškození kořenů, opatrně postižené části prořízněte. Odstraňte všechny tmavé a rozkládající se části a zároveň buďte opatrní, abyste rostlinu příliš nepoškodili, varuje web iReceptář.
Pokud chcete, aby se vaší orchideji dobře dařilo, musíte se jí naučit naslouchat – stačí si podrobně prohlédnout její kořeny iZdroj fotografie: Pixabay
Pokud chcete, aby se vaší orchideji dobře dařilo, musíte se jí naučit naslouchat – stačí si podrobně prohlédnout její kořeny

Nezapomeňte, že zajištění optimálních podmínek je pro celkové zdraví a životaschopnost orchidejí zásadní a zajistí, že budou po dlouhá léta vzkvétat a zdobit váš prostor svými nádhernými květy. Podpořit je můžete i vhodnými hnojivy. Chalupáři-Zahrádkáři v minulosti psali, tom, že skvěle se osvědčuje například mrkvová zálivka nebo jedna lžička obyčejné kávy. A tato hnojiva vás navíc nestojí skoro nic.

Péče o pokojové orchideje – stručný přehled pro začátečníky od odborníků

Jak se o své pokojové orchideje staráte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
140 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články