Krásná a perfektně čistá toaleta nemusí být náročná na údržbu – perfektního pomocníka však nehledejte v drogerii, ale v obchodě s potravinami.
Hromadění vodního kamene je běžnou nepříjemností snad ve všech koupelnách a toaletách. Za tuto nepříjemnost může podle webu HezkáKoupelna především přítomnost sloučenin vápníku a hořčíku ve vodě. Existuje však jednoduché a účinné řešení, které si s ním bez problémů poradí – docela obyčejná kyselina citronová.
Využití kyseliny citronové při čištění toalet
Použití kyseliny citronové v boji proti usazování vodního kamene na toaletách představuje jednoduchý, ale velmi účinný přístup. Postup zahrnuje několik jednoduchých kroků:
- Pořiďte si alespoň dvě balení kyseliny citronové. V případě odolného vodního kamene zvažte možnost mít po ruce i čtyři.
- Upřednostněte bezpečnost a noste rukavice, abyste ochránili svou pokožku před možným podrážděním.
- Spláchněte toaletu, aby se mísa zvlhčila, a poté rovnoměrně rozetřete kyselinu citronovou po povrchu, přičemž se zaměřte na nejvíce postižená místa.
- Zavřete víko a nechte kyselinu citronovou působit přibližně 15 minut.
- Po uplynutí určené doby mísu důkladně vydrhněte pomocí WC štětky.
- Nakonec toaletu spláchněte a máte hotovo.
A toaletu vám skvěle vyčistí i sůl nebo šikovně použitá zubní pasta, stačí se inspirovat návody prověřenými redakcí Chalupáři-Zahrádkáři.
Zázračné účinky Coca-Coly
Web iReceptář zase píše, že i Coca-Cola dokáže účinně bojovat proti vodnímu kameni. Díky obsahu kyseliny citronové a fosforečné si totiž umí poradit s opravdu odolnými minerálními usazeninami. Jak na to? Postup je snadný – já to dělám úplně stejně.
- Coca-Cola se nalije do záchodové mísy a nechá se působit přes noc, v závažných případech až 24 hodin.
- Po uplynutí určené doby toaletu spláchněte a na případné zbytky použijte WC štětku, která zajistí důkladné vyčištění.
Varování před abrazivními metodami čištění
Velmi často je doporučována i jedlá soda, ale některé zdroje před použitím tohoto abrazivního prostředku varují. Jedlá soda totiž svými jemnými částicemi při čištění pomalu, ale neúprosně narušuje hladkou glazuru na keramických površích. „Zpočátku se povrch jeví jako čistý, ale časem se na něm začnou hromadit nečistoty, což z dlouhodobého hlediska ztěžuje údržbu sanity,“ dodává čtenářka Jarka N. z Kutné Hory.