Citronová kůra v záchodové míse: Eliminuje pachy a provoní toaletu

I obyčejná kůra z citrusů může do místnosti dodat svěžest a příjemnou vůni. Stačí ji jen správně použít – nic víc není třeba.

i Zdroj fotografie: Rebecca Siegel / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Když jde o provonění koupelny a toalety, pak většina lidí obvykle sáhne po dezinfekčních prostředcích s umělými vůněmi. Ty ale mohou být plné chemikálií a tudíž nezdravé pro vás i vaši rodinu. Mnohem lepší volbou jsou přírodní vůně. Jako základ domácího osvěžovače vám může posloužit například kůra z citrusů.

Osvěžovač z citrusové kůry

Kůra z citrusů je nejen příjemně voní, ale také má i antibakteriální vlastnosti. A jak ji použít? Pokud vložíte kůru z mandarinky nebo jiného citrusu do misky s vodou a tu postavíte na topení nebo do blízkosti svíčky, velmi brzy se do okolí uvolní příjemná vůně, která provoní celou koupelnu. Mandarinková kůra také obsahuje látku nazývanou d-limonen, která má antibakteriální a antioxidační vlastnosti.

Ovšem vyrobit si můžete i svíčku přímo z mandarinky. Stačí ji rozříznout na polovinu a jemné vydlabat (nesmíte ji nikde poškodit). Pokud se vám podaří zachovat bílou středovou část, můžete ji použít jako knot – pokud ne, nahraďte ji umělým. Nakonec do kůry vlijte trochu rostlinného oleje a svou novou přírodní svíčku zapalte. Během několika okamžiků celou místnosti krásně provoní. Inspirovat se můžete i podrobným návodem na výroby svíčky z mandarinkové kůry a oleje.

Kůra z citronu do odpadu

Pokud vhodíte malý kousek kůry z citronu do odpadu nebo do záchodové mísy, pomůže vám s neutralizací nepříjemných zápachů. Navíc citronová kůra obsahuje kyselinu citronovou, která může pomoci s čištěním a odstraňováním odolných usazenin. Ještě lepší je však kůra z grapefruitu. Pokud ji totiž vhodíte do toalety a ponecháte ji tam několik hodin, pomůže vám s čištěním a odstraňováním zápachu. Navíc obsahuje látku nazývanou limonen, která má antioxidační vlastnosti.

Jak provonět koupelnu a toaletu kůrou z citrusů rychle a levně iZdroj fotografie: Pixabay

Kůra z citronu jako čistič

Když smícháte nastrouhanou kůru z citronu s octem, vytvoříte přírodní čistič, který můžete použít k čištění toalety a umyvadla. Kyselina octová v kombinaci s kůrou z citronu pomůže s čištěním a dezinfekcí veškerých povrchů v koupelně. Pro větší účinnost je vhodné nechat kůru v octu macerovat alespoň přes noc.

Vyměňujte kůru pravidelně

Aby byla vůně vždy silná a čerstvá, měli byste kůru z citrusů pravidelně vyměňovat. Ideálně by se měla měnit každý týden nebo ještě o něco častěji. Opravdu se to vyplatí. Její použití vám totiž umožní si vychutnat čerstvou a příjemnou vůni v koupelně a toaletě opravdu dlouhodobě, aniž byste museli používat silné čisticí prostředky nebo vonné spreje, které mohou být škodlivé pro vaše zdraví a životní prostředí.

Zkuste kůru z citrusových plodů používat alespoň jeden týden některým z výše uvedených způsobů nebo si rovnou vyrobte domácí osvěžovač vzduchu z pár surovin strčí do kapsy i aroma difuzéry. Uvidíte, že brzy zaznamenáte rozdíl a budete příjemně překvapeni tím, jak dokáže osvěžit váš domov.

Jak zajišťujete svěžest na toaletě a v koupelně vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
86 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články