Mandarinka a olivový olej: Neobvyklá kombinace poslouží k tvorbě svíčky nebo osvěžovače vzduchu

Mandarinkovou kůru můžete využít v kuchyni jako koření, v domácí medicíně, v péči o pleť a také v domácnosti. Vyrobíte z ní i svíčku.

i Zdroj fotografie: Freepik / ajay_suresh / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Mandarinková kůra je velmi ceněná. Obsahuje totiž mnoho vlákniny, vitamínů, minerálů, éterických olejů, dále antioxidanty a bioflavonidy. Má dezinfekční účinky. Chcete-li mandarinkovou kůru využít ke konzumaci, nebo v kosmetice, je důležité ji zbavit všech chemických látek.

Jaké mandarinky nejlépe použít

Můžete samozřejmě využít bio mandarinky, ale pokud je nemáte, důkladně je omyjte. Samotná voda na to nestačí, použijte buď ekologické čističe k tomu určené a nebo si čistič vyrobte sami. Do rozprašovače nalijte lžíci jablečného octa a lžíci šťávy z citrónu a nastříkejte na ovoce. Po chvíli působení jej dobře omyjte teplou vodou.

Jak využít mandarinkovou kůru

Převážně se využívá prášek ze sušené kůry. Tu připravíte snadno: slupky rozkrájejte na menší kousky a usušte v sušičce nebo v blízkosti topení. Poté ji rozmixujte či utlučte v hmoždíři. Uchovávejte ji v tmavé vzduchotěsné nádobě. Využijete ji při přípravě moučníků, ale rovněž na maso a zeleninu, kdy se přidává do grilovacího koření nebo marinád. Též ji můžete dát do čaje při louhování, bude krásně vonět a získá svěží citrusovou chuť.

Svíčka z mandarinkové kůry

Ale vyrobit si můžete i svíčku. Mandarinku rozkrojte napůl a vydlabejte z ní dužinu (do kůry nesmíte udělat díru). Poté dovnitř nalijte olivový olej. Z druhé půlky mandarinky odřízněte po obvodu tenký proužek a ten do oleje také namočte. Ve středu druhé poloviny pak vyřežte hvězdičku. Jakmile mandarinková kůra olej nasákne, připevněte ji do vhodné podložky a použijte jako knot (nebo můžete použít nějaký z hobby potřeb). Mandarinku přiklopte druhou půlkou kůry a užívejte si voňavé teplo, které vydává po zapálení.

Odmašťovač z citrusové kůry iZdroj fotografie: Depositphotos

Využití mandarinkové kůry v kosmetice

V kůře obsažený limonan je antioxidant, který zpomaluje stárnutí pokožky, stahuje a hydratuje, takže působí příznivě na různé kožní problémy. Čerstvými slupkami si stačí potírat obličej a po chvíli jej opláchnout vlažnou vodou. Sušený prášek přidejte do svého oblíbeného krému a v masírujte do pokožky, bude působit i jako peeling. Pokud vás trápí mastné vlasy a svědivá pokožka hlavy, uvařte si odvar z čerstvé kůry. Dejte ji vařit do hrnce s vodou asi na 30 minut a pak odstavte a louhujte asi hodinu. Vlažným odvarem si splachujte vlasy a poté je normálně umyjte šamponem.

Aplikace mandarinkové kůry v domácnosti

Uvařte si přírodní osvěžovač vzduchu. Do hrnce dejte vařit mandarinkovou kůru a přidejte koření, třeba hřebíček. Po vychladnutí přelijte do rozprašovače a používejte dle potřeby. Mandarinková kůra také odstraní zápach z bot. Čerstvou kůru zabalte do papíru a přes noc vložte do bot. Dáte-li kůru na dno odpadkového koše, nebude zapáchat.

Jaké tipy pro využití odpadu z citrusů máte vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
58 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články