Do záchodu nasypte droždí, hravě se zbavíte každého zápachu

Droždí se nehodí jen na přípravu chutného pečiva – velmi dobře vám pomůže i při údržbě vaší toalety. Zbaví ji totiž zápachu.

Do záchodu nasypte droždí, hravě se zbavíte opravdu každého zápachu i Zdroj fotografie: Pohled111 / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Pokud vás trápí nepříjemný zápach vycházející ze septiku, pak vyzkoušejte obyčejné droždí. Zastánci tohoto postupu tvrdí, že zavedení kvasinek do septiku pomáhá odstranit nepříjemné pachy a podporuje jeho celkovou funkčnost.

Jak funguje droždí v odpadu

„Pravidelně používám kvasnice v mém septiku a nikdy to nezpůsobilo žádné problémy. Za mě to tedy opravdu funguje,“ napsal nám do redakce čtenář Radim T. z Olešné. Podle webu Příroda je lék se tyto užitečné kvasinky jednoduše namnoží a tím brání rozvoji nežádoucích patogenů. Jde však jen o doplňkové řešení – bez údržby septiku to nepůjde.

Základní klíče ke zdraví septiku

Základem zachování septického systému je uvědomělá likvidace odpadu. Na rozdíl od centralizovaných kanalizačních systémů vybavených rozsáhlými filtry se septiky spoléhají na přirozenější proces. Do septiku by se proto měl dostávat pouze lidský odpad (moč a výkaly) spolu s toaletním papírem. Jakékoli jiné látky mohou narušit křehkou rovnováhu ekosystému nádrže a vést k potenciálním problémům se zápachem.

Pro udržení zdravého septiku také pokud možno omezte obsah odpadních vod v kuchyni nebo koupelně. Do systému nechte proudit pouze vodu a čisticí prostředky vhodné pro septik. Vyvarujte se vnášení látek, které by mohly narušit bakteriální rovnováhu nádrže a potenciálně ohrozit její funkčnost (obvykle jde o různou chemii). A nezbytná je také pravidelná kontrola a plánované odčerpávání odborníky. Pomáhá to včas odhalit problémy a předcházet hromadění kalu nebo ucpání, které by mohlo vést k poruchám.

Droždí je zázračné, orchideje po něm okamžitě vykvetou. Budou mít nejkrásnější pupeny v ulici

Jak na zápach na toaletě

Co když se však nepříjemný zápach line přímo z vaší toalety? Web iReceptář v takovém případě doporučuje použít přírodní lapače zápachu, jako jsou například misky s octem, kávová sedlina nebo jedlá soda. Jejich účinnost při neutralizaci zápachu se však může lišit a tyto prostředky by měly být používány opatrně. Samozřejmě pokud je do toalety vhazovat neplánujete, nemusíte si s jejich množstvím dělat žádné starosti. A nezapomínejte ani na správnou údržbu WC.

Záchod se bude jen lesknout, vezměte si k ruce kyselinu citronovou iZdroj fotografie: Freepik
Pokud vás vaše toaleta obtěžuje nepříjemným zápachem, měli byste s tím něco udělat – pomoci vám může docela obyčejné droždí.

Podle svých zkušenostní vím, že i vrstva usazeného vodního kamene může vznik nepříjemného odéru podporovat. Proto ji odstraňte třeba kyselinou citronovou nebo docela obyčejným octem. Toaletu vám pak pomůže vybělit třeba jedlá soda. Pro ještě lepší účinek můžete do toaletní mísy vhodit i sůl nebo vsadit na docela obyčejnou mouku, a to podle návodů prověřených redakcí Chalupáři-Zahrádkáři.

Jak se o svůj septik a toaletu staráte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
78 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články