Rady od pěstitele pro ochranu švestek před nemocemi a podpoření maximální odrůdy. Všichni by je měli v květnu dodržet

                   

Chcete si užít maximální úrodu švestek? V takovém případě následujte uvedené rady, s jejichž pomocí strom ochráníte před nemocemi a škůdci a zároveň podpoříte tvorbu šťavnatých plodů. Důležitá je vzájemná kombinace jednotlivých doporučení, kdy některé z nich jsou zaměřené hlavně na ochranu stromu a jiné spíše na podporu úrody.

Postřik proti přezimujícím škůdcům

Velkým nepřítelem švestek jsou přezimující škůdci, kteří čekají na první lístky. Jde například o mšice, ale i o nejrůznější kukly a vajíčka dalších škůdců. Jejich odstranění zařídíte pomocí postřiku s koncentrovanou močovinou. Budete potřebovat 700 gramů močoviny a 10 litrů horké vody. Důkladně promíchejte a využijte jako postřik hlavně pro špičky větví, které jsou místem větší koncentrace mšic.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Ošetření zelenou skalicí

Pro další ošetření budete potřebovat 8 gramů síranu železnatého, který rozpustíte ve 2 litrech teplé vody. Vedle si rozpusťte kyselinu citronovou, kdy dáte 5 gramů do 2 litrů vody. Následně tyto dvě směsi opatrně a pomalu smícháte. Vzniklý postřik se aplikuje před květem ve chvíli, kdy jsou listy již rozvinuté.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Hnojení pro maximální úrodu

Třetí rada spočívá ve správném hnojení, kdy strom dostane dostatek živin pro tvorbu velkých a sladkých plodů. Pro každý strom připravte směs, která bude obsahovat 3 lžíce superfosfátu, 2 lžíce draslíku a lžíci dusičnanu vápenatého. Hnojení přidejte do zálivky vždy ke každému stromu. Před samotnou směsí s hnojivem zalijte strom trochou obyčejné vody.

Diskuze Vstoupit do diskuze
104 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články