Černá plíseň na oknech již nebude problémem, poradí si s ní kyselina citronová

Pokud vás na oknech trápí výskyt nepříjemné černé plísně, musíte se za měřit na její hloubkovou likvidaci. Jen její mechanické odstranění nestačí.

Černá plíseň na oknech vás již trápit nebude, poradí si s ní kyselina citronová i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Černá plíseň na oknech je v zimě častým problémem, a to především kvůli neustálé tvorbě kondenzátu na skle a nedostatečnému větrání. Při odstraňování tohoto jevu je však je nutné jednat rychle, protože plíseň může být zdraví škodlivá.

Jak na černou plíseň

Pro její odstranění však nemusíte kupovat specializované přípravky. Místo nich vám skvěle poslouží jedlá soda a kyselina citronová – jde o účinné, a přitom opravdu snadno dostupné řešení. Jak je použít? Smíchejte tyto složky v poměru 2:1, přidejte malé množství vody a promíchejte tak, aby vznikla pasta. Tu naneste na plíseň a nechte působit 20 minut. Poté ji opláchněte a místo otřete do sucha hadříkem. Touto metodou plíseň zcela odstraníte. Nikdy však plíseň neškrábejte suchou houbou nebo kartáčem, protože tím můžete okno poškodit.

Proč se tvoří plísně

Tvorba plísní může být také důsledkem instalace nových oken. Výměna starých oken, kterými táhne, za nová, jež dokonale těsní, může neúmyslně vytvořit příznivé podmínky pro vznik plísní. Nejčastější příčinou vzniku tohoto problému je však podle webu Dům a Zahrada nesprávné větrání (což podle mých zkušeností úzce souvisí právě i s onou zmiňovanou výměnou oken). Ideální je větrat několikrát denně v krátkých intervalech. Můžete také využít funkci mikroventilace u plastových oken – díky tomu lze zajistit částečnou výměnu vzduchu v místnosti po celý den.

Snadný způsob, jak se zbavit kondenzace a rosení na plastových oknech

Bez chemie to někdy nejde

Při hlubším napadení plísní je silnější metodou použití chlornanu sodného (běžně se vyskytuje v přípravcích na odstraňování plísní, jako je Savo). Tato chemikálie je k dostání ve většině drogerií a dokáže plíseň okamžitě zlikvidovat. Nastříkejte ji na postižená místa, postupujte podle návodu k použití, a poté ji setřete. Po použití této metody také zajistěte důkladné vyvětrání prostoru (na což upozorňuje i web InStory).

Kyselina citronová může být účinným prostředkem pro odstranění černé plísně na oknech – stačí ji jen správně aplikovat. iZdroj fotografie: Freepik
Kyselina citronová může být účinným prostředkem pro odstranění černé plísně na oknech – stačí ji jen správně aplikovat

„Pokud dáváte přednost méně chemickému přístupu, doporučuji použít hadřík namočený v octové vodě. Ocet je přírodní dezinfekční prostředek a používám ho i na koupelnu nebo na čištění lednice. A nepříjemný zápach? Ten rychle vyvane,“ dodává k tématu naše čtenářka Marta K. z Kolína. Chalupáři-Zahrádkáři také v minulosti vyzkoušeli i domácí čistič na spáry dlaždiček z peroxidu a jedlé sody nebo účinky octa a kyseliny citronové.

Jak bojovat proti plísni na stěnách v bytě?

Jak proti plísni bojujete vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
50 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články