Ocet jako zaběhlý domácí čistič na spáry dlaždiček: Je levný a nečistoty a usazeniny mu problém nedělají

Vyčistit spáry mezi dlaždičkami opravdu špičkově zabere většinou spoustu času a námahy. Zkuste si nechat poradit od našich babiček a vyzkoušejte recepty známe už z dob minulých. 

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Po kompletním a namáhavém úklidu koupelny se zálibně díváte na své dílo, ale dobrý dojem vám stále něco kazí. Špinavé spáry mezi dlaždičkami nejsou na první pohled vidět, ale celkový dojem z uklizené koupelny pak dokážou pěkně pokazit. A přitom vyčistit je není nic složitého, ani časové náročného, když víte jak na to.  

Nechte si poradit od našich babiček 

V mezerách mezi dlaždicemi se mohou zachytit zbytky mýdla, skvrny od plísně a také mnoho dalších nečistot, které spáry zabarví do nevzhledné šedé, žluté, a dokonce i černé. Jak si s takovým problémem dokázaly poradit naše babičky, které neměly k dispozici drahé přípravky z drogérie, ale spoléhaly jen svůj selský rozum a důvtip? Způsobů, jak se nečistot zbavit, je bezpočet, stačí si jen vybrat a pustit se do práce.  

Králem mezi domácími čistícími prostředky je dozajista obyčejný ocet. I v tomto případě vám dokáže velmi účinně pomoci. Stačí naplnit lahev s rozprašovačem z poloviny octem a z druhé poloviny vodou a roztok nastříkat na nečistotami postižená místa. Nechte prostředek pět minut působit a pak spáry jemně vyčistěte zubním kartáčkem. Výhoda této metody spočívá v její rychlosti. Efekt bude vidět okamžitě a vaše spáry v koupelně budou zářit čistotou. A mimochodem – ocet je velmi účinný také na okna.

Peroxid a jedlá soda vždy uspějí

K vyčištění odolných skvrn si také můžete vyrobit čistící pastu z peroxidu vodíku a jedlé sody. Oba produkty smíchejte v poměru jedna lžíce peroxidu na tři polévkové lžíce jedlé sody. Taková pasta by měla být schopná odstranit i odolné skvrny, a to nejen ze spár v koupelně. S vyrobenou pastou naložte stejně jako s octem. Natřete s ní znečištěné místo, nechte několik minut působit a poté setřete zubním kartáčkem.  

spáry mezi dlaždicemi iZdroj fotografie: Pexels

Vyplatí se i ocet nebo bělidlo

Stejně tak můžete použít také pastu z jedlé sody a vody. Směs opět nastříkejte na místo, kde je potřeba, a vzniklou pěnu nechte nějakou dobu působit. Navrch můžete přidat také octový postřik a nečistoty už tak nebudou mít žádnou šanci. Ovšem dejte pozor na dlaždice z přírodního kamene. Ty jsou totiž trochu náročnější a vyžadují při čištění zcela jiný postup. K čištění spár přírodního kamene by měl stačit zubní kartáček impregnovaný teplou vodou a prostředkem na nádobí.  

Pokud máte, co dočinění s opravdu hodně špinavými spárami, zkuste na ně vyzrát s použitím bělidla s aktivním kyslíkem. Na rozdíl od toho chlórového není tak agresivní, ale při jeho použití se i tak ujistěte, že je místnost dobře větraná a dodržujte návod uvedený na výrobku. Ve většině případech stačí 2 lžíce bělidla rozmíchat ve dvou šálcích vody a nechat deset minut působit na znečištěném místě. Poté bělidlo opláchněte a pečlivě setřete suchým hadříkem. Vaše spáry by měly zářit jako nové. A nyní si můžete konečně užít dobrý pocit z výborně odvedené práce.  

Jak čistíte spáry mezi dlaždičkami?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
71 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články