Obklady v koupelně se budou jen lesknout, pomůže ocet a kyselina citronová

Při čištění koupelny můžete jednou provždy zapomenout na chemii – skvěle ji totiž nahradí různí kyselí pomocníci z domácnosti.

Plísně se v koupelně mohou vytvářet kvůli vlhkosti a nedostatečné ventilaci – pomoci vám s nimi může obyčejný ocet. i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Udržování bezchybné a lesklé koupelny vyžaduje použití účinných čisticích prostředků – ovšem vždy nemusí jít jen o chemii, skvěle vám může pomoci i běžné vybavení kuchyně. Ideálními pomocníky jsou především ocet, kyselina citronová a jedlá soda.

Všestrannost kyseliny citronové

Kyselina citronová slouží jako vynikající čisticí prostředek na mnoha frontách. Hodí se zejména k lehkému odstraňování vodního kamene a skvrn od tvrdé vody a minerálních usazenin. Je považována za bezpečnou a šetrnou, což z ní činí ideální alternativu k drsnějším chemickým čisticím prostředkům. Použití kyseliny citronové k čištění je jednoduché. Smícháním práškové formy s vodou vytvořte 5 až 7% roztok a máte hotovo.

Tato směs účinně pomáhá při likvidaci vodního kamene, odstraňování skvrn z tvrdé vody a také při řešení minerálních usazenin. Pro zvýšení účinnosti zvažte 10% roztok. „Pro zvýšení rozpustnosti a účinnosti použijte k míchání teplou nebo horkou vodu. Zásadní je zohlednit tvrdost vody; použití té měkčí (třeba destilované nebo nasbírané dešťové) může přinést lepší výsledky,“ radí naše čtenářka Jana P. z Chotěbuzi. „Jakmile je roztok připraven, přelijte jej do lahve s rozprašovačem nebo použijte kbelík a houbu. Po vyčištění vše důkladně opláchněte.“

Jak na úklid koupelny: Na vodní kámen s citronem, na obklady zase se sodou a octem

Mocná jedlá soda

Jedlá soda podle webu BydlímeKvalitně vyniká zejména při čištění dlaždic. Pokud chcete mít stejně čistou koupelnu jako já, pak si vytvořte roztok ze 3 polévkových lžic jedlé sody rozpuštěných v 500 ml vody. Tento roztok naneste na obklady a spáry pomocí houbičky a po chvíli vše vydrhnete její hrubou stranou. Tato metoda účinně odstraní skvrny a nečistoty a během chvíle obnoví i lesk. Chalupáři-Zahrádkáři také poradili, jak opravdu efektivně zničit vodní kámen v útrobách sprchy nebo jak si poradit s rychlým úklidem koupelny.

Aby se vaše obklad v koupelně zase leskly jako nové, nemusíte se hned uchylovat k chemii – skvěle vám mohou pomoci i domácí prostředky. iZdroj fotografie: Depositphotos
Aby se vaše obklad v koupelně zase leskly jako nové, nemusíte se hned uchylovat k chemii – skvěle vám mohou pomoci i domácí prostředky

Oživení linií spárovací hmoty během chvilky

Pro rychlé omlazení a vyčištění linií spárovací hmoty pak web iReceptář doporučuje jednoduchou, ale účinnou techniku, při které si vystačíte jen s obyčejným octem. Začněte tím, že dlaždice a spáry navlhčíte teplou vodou a jemně je vydrhnete. Povrch nechte zcela vyschnout. Poté na spáry nastříkejte ocet a nechte ho patnáct minut působit. Ještě jednou plochu vydrhněte a sledujte, jak linie spárovací hmoty znovu získají svou původní bělost.

Jaké jsou vaše osvědčené triky při čištění koupelny?

Diskuze Vstoupit do diskuze
94 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články