Plíseň se už v pračce neobjeví, hravě si s ní poradí ocet a kyselina citronová

Aby vás už nikdy nezaskočil nepříjemný zápach linoucí se z pračky nebo nevzhledné černé skvrny na těsnění, pozvěte si na pomoc ocet.

Plíseň se už v pračce neobjeví, hravě si s ní poradí ocet a kyselina i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Plísně v pračkách jsou častým a nepříjemným problémem, ale pomocí jednoduchých domácích prostředků, jako je ocet, kyselina citronová a jedlá soda, je lze snadno a účinně vyřešit. Tato řešení plíseň nejen odstraní, ale také zabrání jejímu opětovnému výskytu.

Použití octa často stačí

Chcete svou pračku vyčistit opravdu rychle? Pak jednoduše nalijte ocet do přihrádky na aviváž a spusťte pračku naprázdno na vyvářku. Teplo vody v kombinaci s kyselou povahou octa působí na plísně jako zničující element. Celý postup navíc přispívá i k odstranění usazeného vodního kamene. Získáte tak dva efekty v jednom.

Použití kyseliny citronové

S dalším postupem nám poradila čtenářka Blanka Z. z Pardubic. „Odměřte asi 200 g kyseliny citronové a nasypte ji do přihrádky na prací prostředek. Poté pusťte pračku na nejdelší a nejteplejší program. Kyselina citronová pomáhá rozkládat strukturu plísně a může být účinnou alternativou k drahým chemickým prostředkům, obvykle tak nešetrným pro životní prostředí. Pokud máte pračku silně znečištěnou, klidně celý postup zopakujte vícekrát.“

Domácí extrémně silný čistící prostředek, který trvale odstraní plíseň z domova

Použití jedlé sody

Jedlá soda je dalším vynikajícím domácím prostředkem pro odstraňování plísní. Neutralizuje zápach a likviduje je. A její aplikace je také velmi jednoduchá. Smíchejte jedlou sodu s vodou, abyste vytvořili pastu, a naneste ji přímo na místa pokrytá plísní (nejčastěji jde o těsnění a jeho okolí). Nechte několik hodin působit. Poté ještě přidejte trochu jedlé sody do přihrádky na prací prostředek a spusťte prázdný prací cyklus.

Použití bělidla je také možné

Bělidlo by mělo být až poslední možností, protože je drsnější než ostatní metody, jak upozorňuje web AAzdraví. Je účinné při závažných problémech s plísněmi a lze jej použít až dvakrát ročně. Jak na to? Nalijte 1 litr bělidla do přihrádky na prací prostředek a spusťte pračku na cyklus s vysokou teplotou. Uvidíte, že bude váš spotřebič zase vypadat jako nový.

Pokud se čas od času potýkáte s nepříjemně obarveným prádlem, naučte se do pračky preventivně přidávat docela obyčejné bobkové listy iZdroj fotografie: Pixabay
Pokud vás trápí nepříjemný zápach linoucí se z pračky nebo nevzhledné černé skvrny na těsnění, pozvěte si na pomoc ocet

Péče o pračku po čištění

Aby se plísně nevracely, zautomatizujte si některé osvědčené úkony údržby, které se vyplácí dělat opravdu pravidelně.

  • Po každém praní nechte dvířka pračky otevřená, aby buben mohl zcela vyschnout (tento krok doporučuje web iReceptář).
  • Jednou týdně spusťte prázdný prací cyklus při teplotě 60 až 90 stupňů Celsia.
  • Používejte tekuté prací prostředky, ty se totiž obvykle z útrob pračky odplaví lépe než prášky, čímž se sníží množství zbytků, které mohou vést ke vzniku plísní. Pozor ale na gelové tablety, ty podle mých zkušeností někdy problémy s plísněmi naopak zhoršují

V minulosti se také Chalupáři-Zahrádkáři věnovali postupu čištění pračky tabletou do myčky nebo osvědčeným přírodním způsobům bělení prádla.

Co dělat, když se prádlo v pračce omylem obarví

Jaké jsou vaše osvědčené triky pro údržbu pračky?

Diskuze Vstoupit do diskuze
124 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články