Orchidej pokvete ostošest, pomůže jí v tom med a cukr

Růst a kvetení orchidejí závisí na několika faktorech, ale med a cukr jsou obvykle považovány za vhodné pomocníky ve chvíli, kdy se jim nedaří.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Orchideje patří díky své exotické kráse a rozmanitosti mezi jedny z nejžádanějších pokojových rostlin. Péče o ně však může být vzhledem k jejich specifickým potřebám poměrně náročná. Pokud chcete podpořit jejich kvetení orchidejí, pak vsaďte na kombinaci správného přesazování, správných podmínek a inovativních metod hnojení pomocí domácích ingrediencí.

Přesazování: nový začátek

Orchideje je obvykle třeba přesazovat každé dva roky. Je to nutné, protože rostlina může přerůst svůj květináč a starý substrát jí už nemusí poskytovat potřebné živiny nebo drenáž. Nejdříve si pořiďte kůru pro orchideje a namočte ji asi na 20 minut do vody. Mezitím opatrně rostlinu vyjměte z jejího současného květináče a odstraňte starý substrát. Zkontrolujte kořenový systém a zkraťte všechny suché nebo zvadlé kořeny. „Čerstvě ořezané kořeny posypte mletou skořicí, abyste zabránili infekci,“ radí k tématu naše čtenářka Michaela K. z Drahotova.

Nový květináč zvolte o 15 až 20 % větší než předchozí. Na dno umístěte vrstvu drenážního materiálu, například nasekané korkové zátky od vína. Naplňte květináč namočenou kůrou a zasaďte orchidej tak, aby byla dobře umístěna. Nakonec svou rostlinu postavte na světlé místo, kde bude mít dostatek nepřímého slunečního světla a dobrou cirkulaci vzduchu. Web HomeInCube však rozhodně radí vyhnout se přímému slunečnímu světlu a průvanu, protože ty mohou rostlinu nepřiměřeně stresovat. Na kvetení byste pak čekali zbytečně.

Falešný a pravý med: Lze je rozeznat snadno, pomůže test s kávovou lžičkou

Jak poznat falešný med: Prozradí ho konzistence, chuť i aroma

Sladká řešení pro bujné květy

Orchidejím může také velmi prospět správné hnojení. Možná vás to překvapí, ale „jsou tak trochu na sladké,“ i když moje babička tvrdí, že to leccos vypovídá o osobnosti jejich majitelky (ona sama je hnojí česnekem a také jí krásně kvetou).

  • Med a cukr (moje oblíbená metoda): Smíchejte 2 lžičky cukru, 1 lžičku medu, 2 lžíce vody a šťávu z poloviny citronu. Přísady míchejte, dokud se dobře nespojí. Touto směsí třikrát měsíčně jemně otřete listy. Cukr a med rostlině dodávají energii, zatímco citronová šťáva pomáhá při čištění a dezinfekci listů.
  • Česneková voda (babiččina metoda): Nasekejte 4 stroužky česneku i se slupkou a vložte je do 1,5 až 2litrové láhve. Tu naplňte vodou, uzavřete ji a nechte 24 hodin stát na tmavém místě. Roztok sceďte a používejte jej k zalévání orchidejí střídavě s běžnou vodou. Česnek má přirozené protiplísňové vlastnosti a může pomoci chránit orchidej před chorobami. A mimo to ji také krásně vyživí.
Docela obyčejný chleba dokáže napovědět, zda máte před sebou kvalitní med nebo ten pančovaný iZdroj fotografie: Pixabay
Použití medu a cukru pro podporu kvetení orchidejí patří mezi osvědčené techniky, které vás navíc nestojí skoro nic

Správná zálivka: Napodobování přírodních podmínek

Web iReceptář pak připomíná, že pro správné zalévání je zásadní porozumět přirozenému prostředí orchidejí. Orchideje jsou epifytické rostliny, kterým se daří v prostředí s vysokou vzdušnou vlhkostí a občasnými srážkami. Proto své rostliny zalévejte přibližně jednou týdně tak, aby se voda dostala do podmisek. Po hodině tu přebytečnou vylijte. To jim ke spokojenosti bohatě stačí. O dalších nezbytných bodech péče o pokojové orchideje jsme se na Chalupáři-Zahrádkáři rozepsali zde.

Jak zmladit přestárlou orchidej – návod krok za krokem

Jaké hnojivo milují vaše orchideje?

Diskuze Vstoupit do diskuze
89 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články