Rajčata můžete zasít i do sněhu, za pomocí kyseliny borité vyrostou mnohem dříve

Rajčata jsou teplomilnými rostlinami, ovšem o jejich semínkách to už tak úplně neplatí – sníh jim naopak může pomoci v růstu.

Rajčata můžete zasít i do sněhu, za pomocí kyseliny borité vyrostou i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Rajčata patří mezi nejoblíbenější a nejčastěji pěstované plodiny ve světové zeleninové produkci. Ačkoli jsou to teplomilné rostliny, s moderními technikami lze jejich pěstování rozšířit i do chladnějších období a regionů. Jednou z inovativních metod je využití sněhu a kyseliny borité, které mohou značně urychlit a zlepšit růst sazenic rajčat.

Jak netradičně podpořit rajčata

Každý zahrádkář si přeje vyprodukovat silnou a zdravou sadbu rajčat. Existuje mnoho hnojiv a metod pro podporu růstu sazenic, ale ve svůj prospěch můžete využít také zimního počasí. Sníh totiž může nahradit proces stratifikace a posílit odolnost sazenic. Voda z něj je rovněž pro sazenice velmi prospěšná, neboť urychluje klíčení a posiluje imunitní systém rostlin, jak informuje web RozdílnéRytmy. Před setím semen do sněhu je doporučeno semena namočit do sklenice vody s 1 čajovou lžičkou soli.

Semena, která plavou na povrchu, by měla být vyhozena, protože vám obvykle nevyklíčí. Poté je ponořte do 3% roztoku peroxidu vodíku na 20 minut, aby se dezinfikovala a aktivně se o nich stimulovalo klíčení. Po této proceduře semena důkladně opláchněte čistou vodou.

Pomůže i kyselina boritá

Následuje klíčový krok s použitím kyseliny borité. Rozpusťte špetku kyseliny borité ve sklenici horké vody a nechte v ní semena po dobu 60 minut. Kyselina boritá je známá svými pozitivními účinky na růst rostlin, zlepšuje plodnost, zvyšuje odolnost proti nemocem a podporuje vývoj květů a plodů.

7 dní zalévání rajčat tímto odvarem podpoří vývoj silného stonku. Později jim nebude vadit obtěžkání vyvinutými a šťavnatými plody

Po přípravě semen je zasaďte do květináče s půdou a drenážními otvory, což doporučuje web Dům&Zahrada. Semena zasaďte do hloubky 1,5 cm a přikryjte je vrstvou zeminy o tloušťce 1 cm. Povrch půdy pak přikryjte vrstvou sněhu a kontejner přikryjte fólií. Nakonec květináč dejte do chladného prostředí, dokud sníh neroztaje.

Mladé rostlinky potřebují teplo

Poté přemístěte sazenice na teplé místo s teplotou 25–28 stupňů Celsia. Tento postup pomáhá vyprodukovat silné a zdravé sazenice rajčat. Mimochodem – tato metoda rozhodně není novinkou, protože podobným způsobem se již dlouho vysévají například semena petúnií a lobelií. Více o pěstování těchto půvabných balkonovek psali Chalupáři-Zahrádkáři zde.

Pokud si chcete letos vyzkoušet pěstovat rajčata trochu jinak, pak jednoduše vsaďte na zajímavou techniku se sněhem. iZdroj fotografie: Freepik
Pokud si chcete letos vyzkoušet pěstovat rajčata trochu jinak, pak jednoduše vsaďte na zajímavou techniku se sněhem

Při pěstování rajčat, zejména v interiéru, je klíčové zajistit rostlinám dostatek světla a tepla. Rajčata vyžadují zhruba 14 hodin světla denně pro optimální růst a vývoj plodů. Proto je nutné zajistit, aby na místě, kde rostliny pěstujete, svítilo světlo dostatečně dlouho. Vhodné jsou širokospektrální LED diody, které poskytují spektrum světla podobné slunečnímu záření a jsou zároveň energeticky efektivní – účet za elektřinu vás tak nezaskočí, to zaručuji.

Jak na výsev rajčat klasickým způsobem

Co si o této zvláštní technice myslíte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
129 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články