Myši utečou z domu rychlostí světla, odežene je vůně černého kořene

Potýkáte se doma s „myším problémem,“ ale běžná řešení na něj nezabírají? Pak si skočte do obchodu pro černý kořen.

Myši se už neukážou, zápach amoniaku je spolehlivě vyžene odkudkoliv i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Přítomnost myší v domě není jen na obtíž, ale může vést ke značným škodám na uskladněných zásobách zeleniny a jiných potravin, a představuje také riziko infekčních onemocnění. Naštěstí vám však proti nim pomohou přírodní prostředky.

Černý kořen: Přírodní odstrašující prostředek

Tato metoda, která má kořeny v moudrosti minulosti, využívá vysoce vyvinutý čich myší. Vůně černého kořene spolu s dalšími specifickými rostlinami (například mátou, tymiánem, aksamitníky, česnekem apod., jak doporučují Chalupáři-Zahrádkáři) vytváří pro tyto potvůrky nehostinné prostředí, které je přiměje nadobro opustit vaše prostory. Stačí jen tyto bylinky položit tam, kde se myši často pohybují a za chvíli budete mít po starostech. V redakci jsme zjistili, že černý kořen ani nemusí být příliš čerstvý – funguje i ten zvadlý a zkrabacený z výprodeje.

Višněvského mast: Překvapivý odpuzovač hlodavců

Dalším netradičním, ale účinným prostředkem je Višněvského mast, výrobek snadno dostupný v lékárnách. Silný zápach masti působí jako odstrašující prostředek, který zajistí, že se od vás myši odstěhují nadobro. Je dobré vždy trochu masti nanést na vhodnou textilii – vydrží tak déle. Ale dejte pozor, ať se neumažete, pere se totiž jen velmi obtížně.

Moderní řešení: Ultrazvukové a pachové odpuzovače

Pro ty, kteří hledají modernější metody, nabízí web iReceptář také high-tech řešení v podobě ultrazvukových a pachových odpuzovačů. Ultrazvukové odpuzovače vysílají zvukové vlny, které jsou pro lidské uši nepostřehnutelné, ale pro hlodavce nesnesitelné, a účinně je tak z vašeho domu vyženou. „Je však důležité si uvědomit, že ultrazvukové vlny nepronikají stěnami, takže pro komplexní pokrytí je nutné umístit odpuzovač do každé místnosti,“ připomíná čtenář Michal U. z Rožnova pod Radhoštěm.

Co je přitahuje?

Pro účinný boj s „myším“ problémem je zásadní pochopit, co je do našich domovů přitahuje:

  • Úkryt: Jejich malá velikost jim umožňuje protáhnout se skulinami o velikosti pouhých 0,5 cm.
  • Potrava: Myši potřebují stálý zdroj potravy. Jakékoli místo s bohatými zásobami potravy, ať už je to kuchyň nebo sklad, se pro ně stává ideálním prostředím.
  • Materiály pro hnízdění: Myši si stavějí hnízda pro porod a výchovu mláďat a doslova miluj třeba skartovaný papír, bavlnu, zvířecí srst, izolace, přikrývky a oblečení.
Jak na myši doma i na chalupě

Jak proti hlodavcům ve svém okolí bojujete vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
50 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články