Brambory je možné skladovat tak, aby zůstaly čerstvé co nejdéle. Důležité je jim dopřát především ty správné podmínky.
Skladování brambor v chladné a tmavé místnosti je jako proniknutí do odvěkého tajemství přírody. V takovém prostředí se totiž tyhle chutné hlízy dostávají do stavu klidu, zpomalují se jejich metabolické procesy, a tím se prodlužuje i jejich čerstvost.
Ideální skladovací prostředí
Klíč k úspěchu? Chladná a tmavá místnost. Ale jde o víc než jen o nalezení správného skladovacího prostoru. Důležité je pro ně i vytvoření ideálního prostředí. Například tím nejspolehlivějším klíčem k zabránění hromadění vlhkosti, která může vést k hnilobě, je podle webu NašeKrásnáZahrada správné větrání. Ideální teplota by se měla pohybovat v rozmezí +1-2 °C. To nejen zpomaluje proces hnití, ale také zabraňuje klíčení této zeleniny.
Boj s pozdní plísní brambor
Tzv. pozdní plíseň je velmi zákeřná choroba, která mnohdy zprvu napadá rostliny nepozorovaně, ale o to rychleji se dokáže šířit. I takové brambory však lze uskladnit – jen je třeba dodržet některá pravidla. Po vykopání nechte brambory 14 až 21 dní ve speciálně připravené tmavé, chladné místnosti s dobrým větráním. Během této doby začnou napadené brambory černat a hnít. Teprve poté byste měli sklizeň roztřídit a uskladnit. Mezi další šikovné tipy Chalupářů-Zahrádkářů pro skladování brambor patří i jejich uložení vedle jablek.
Boj s drátovci
Drátovci (larvy kovaříků) napadají brambory už v půdě a pokračují v tom i během skladování, takže tyto brambory nejsou vhodné k dlouhodobému skladování a je nejlepší je ihned zpracovat nebo použít ke krmení zvířat. Vyplatí se proti nim proto zakročit přímo na záhonku. Po sklizni pozemek zkultivujte nebo překopejte a zapravte do něj směs dusičnanu amonného nebo síranu amonného s dřevěným popelem a vápnem.
Prevence proti hnilobě prstenců
Kroužkovitost se projevuje uvnitř brambor během skladování – podle webu Zahrada.Firenews ji poznáte snadno. Při podélném rozkrojení jsou totiž na bramborách viditelné černé kroužky. Tato choroba může zničit celou úrodu, a to zejména při teplotách kolem +20 °C. Pro zpomalení jejího rozvoje proto snižte teplotu skladování na doporučených +1-2 °C. Mně se to tedy rozhodně osvědčilo – i když nějakému tomu vyhazování poškozených kusů se přece jenom nevyhnete. S tím je však třeba počítat vždy.