Chlorové bělidlo a ocet vytváří dohromady opravdu účinnou kombinaci, která si poradí v pračce i s tou nejhorší plísní.
Plíseň v pračce je hrozivý protivník, který vzniká ze samotného prvku, který pračka používá k čištění prádla: vody. V kombinaci se zbytky pracích prostředků a aviváží se vlhké prostředí v jejích útrobách stává ideální živnou půdou pro plísně a houby. To nejenže propůjčuje oděvům zatuchlý zápach, ale může také vést k poškození samotné pračky. Přesto se nemusíte bát, protože řešení se může nacházet na dosah ruky. Zkuste aplikaci chlóru a octa.
Strategie s chlorem a octem
Účinnost chlóru v boji proti plísním je dobře zdokumentována, jeho silné dezinfekční vlastnosti dokáží zničit spory plísní a dezinfikovat povrchy. Podobně je na tom i ocet, který díky své kyselé povaze dokáže proniknout biofilmem, který plísně používají ke své ochraně, a účinně tak zlikvidovat celé jejich kolonie. Při společném použití se tyto látky stávají dynamickým duem, přičemž každá z nich doplňuje sílu té druhé. Oba prostředky tak stačí prostě nalít do pračky (šálek od každého stačí) a zapnout vyvářku. Nic víc není třeba,
Použití sody a octa
Další metoda, která si podle webu CestaZaŘemeslem získala uznání domácích kutilů, zahrnuje použití šumivé síly jedlé sody v kombinaci s octem. Používá ji i paní Martina N. z Lázní Lipová, která nám do e-mailu poslala i podrobný postup. „Stačí naplnit prázdný buben dvěma šálky jedlé sody a dávkovač pracího prostředku zase octem. K nastavte pračku na nejdelší cyklus s nejvyšší teplotou a nechte ji běžet. Bude čistá, jako když byla nová.“
Preventivní opatření proti plísním
Vítězství nad plísněmi však nekončí jedním čištěním, jak zdůrazňuje web MagazínDoma. Ba právě naopak. Pokud se nechcete s těmito problémy potýkat pravidelně, musíte vsadit ostražitost a průběžnou údržbu. Po každém použití proto nechte dvířka pračky alespoň dvě hodiny pootevřená, aby mohl vnitřek důkladně vyschnout. Pokud možno také nenechávejte mokré prádlo v pračce delší dobu a jednou měsíčně použijte tabletu do myčky nádobí pro hloubkové čištění (to je můj osobní tip, na který prostě nedám dopustit).
V případě déletrvajících problémů pak Chalupáři-Zahrádkáři doporučují ze všeho nejdříve vyčistit filtr. A pokud chcete odstranit kolonie bakterií z vypraného prádla, měli byste vědět, že na ně platí obyčejná kuchyňská sůl.