Do pračky přilejte čajovníkový olej, poradí si s bakteriemi a krásně ji provoní

Pokud máte problémy s bakteriemi v pračce, můžete zvýšit teplotu při praní nebo pravidelně používat čisticí prostředky. Ale pomůže i tea tree.

Do pračky přilejte čajovníkový olej, poradí si s bakteriemi a provoní ji i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Olej z čajovníku neboli čajovníkový olej, který objevili původní obyvatelé Austrálie, je proslulý tím, že neutralizuje bakterie a spory hub a plísní – a to i v opravdu minimálním množství (jedna lahvička vám tedy vydrží opravdu na dlouho). Ale skvěle vám může pomoci i při péči o vaši pračku – stačí ho jen správně aplikovat.

Jak použít čajovníkový olej v pračce

Stačí přidat 5 až 6 kapek do přihrádky na prací prostředek a zahájit obvyklý prací program,“ radí čtenářka Jana T. z Poděbrad. „Tento okouzlující elixír zanechá na vašem oblečení nádhernou vůni a zároveň vyžene plísně a houby z bubnu a trubek a vyplaví stojatou vodu, která způsobuje nepříjemný zápach,“ dodává ještě.

Chcete mít ručníky opět čisté, ale pračka už nepomáhá? Babské řešení zajistí, že budou bílé a hebké jako čerstvě padlý sníh

Konec plísním v pračce

Plísním se daří v teplém a vlhkém prostředí, kde obvykle porůstají materiály jako je kůže, dřevo, papír, textilie a koberce. Mohou se tedy snadno rozšířit i na gumová těsnění v pračce nebo třeba v okolí jejího zásobníku na prací prostředky. I tady vám však podle informací z webu InStory může pomoci čajovník. Co budete potřebovat?

  • 150 ml vody
  • 1 čajovou lžičku čajovníkového oleje
  • Lahvičku s rozprašovačem

Smíchejte obě ingredience, nalijte je do nádoby a naneste na místa postižená plísní. Po několika minutách vše opláchněte a osušte. Nic víc nebude třeba. A zaměřte se i na prevenci. Po každém pracím cyklu proto nechte pračku vyvětrat tak, že necháte dvířka a přihrádku na prací prostředek otevřené alespoň tři hodiny. Tím zabráníte tvorbě vodního kamene a plísní opravdu spolehlivě. I tak se však čas od času vyplatí vsadit na čajovník – preventivně.

K čištění a provonění pračky se obvykle doporučuje používat speciální čisticí prostředky, které jsou určeny pro tuto účel. Ale hodí se i tea-tree. iZdroj fotografie: Depositphotos
K čištění a provonění pračky se obvykle doporučuje používat speciální čisticí prostředky, které jsou určeny pro tuto účel. Ale hodí se i tea-tree

Čajovníkový olej pomáhá i lidem

Ale tento univerzální pomocník odkáže pomoci i vám, jak radí web Goodie. Vzhledem k jeho silné koncentraci se však v takovém případě používá ve zředěné formě (3 až 5% roztok). Tea tree olej je velmi účinný při léčbě oparů, plísní nohou, nehtů a bradavic. Jeho zázračné vlastnosti se však rozšiřují i na boj proti ekzémům a lupénce. A likviduje nebezpečné stafylokoky, blechy a vši (vyzkoušeno osobně na mě i mých dětech – opravdu funguje). A Chalupáři-Zahrádkáři ho také doporučují při čištění bot.

Tajemství a výhody esenciálního oleje Tea Tree

Na co používáte čajovníkový olej běžně vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
149 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články