Myši vezmou nohy na ramena: Jakmile ucítí zápach octa, utečou z domu

Octová vůně je pro myši nepříjemná a může je odradit od setrvání v daném prostoru. Nesmíte však svého pomocníka nechat vyčichnout.

Myši vezmou nohy na ramena, jakmile ucítí zápach octa i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Myši, tito malí nezvaní hosté, kteří se prohánějí našimi domovy a zanechávají za sebou spoušť, jsou pro majitele nemovitostí problémem již po staletí, jak varuje web GoodHousekeeping. Řešení tohoto odvěkého dramatu však může být jednodušší a přirozenější, než by se mohlo zdát. Nenávidí totiž jednu opravdu levnou věc – kuchyňský ocet.

Ocet: Přírodní repelent

Tito tvorové totiž mají navzdory své malé velikosti perfektně vyvinutý čich, na který spoléhají při orientaci a vyhýbání se nebezpečí. Kyselé aroma octa ho však nepříjemně narušuje – a protože se tedy nedokážou v prostoru orientovat tak dobře jako dřív, opouští ho. Skvěle vám tedy pomůže jednoduchý roztok octa a vody nastříkaný kolem míst, kde se myši často vyskytují.

Co mají společného citron, alobal a vratič? Pokud je společně použijete správně, vyženou všechny myši i hnízda

Terpentýn a petrolej

Ocet však rozhodně není jedinou možností – vyzkoušet můžete třeba i terpentýn a petrolej. Tyto látky mají silný, pronikavý zápach, který myši také považují za nesnesitelný. Jsou tedy ideální pro ošetření různých možných vstupů do domu. Ale dbejte na bezpečnost, protože se jedná o vysoce hořlavé látky.

Březový dehet také pomůže

Další trik pochází od mé tety, která ho s oblibou používá na chalupě. Tentokrát však místo terpentýnu a jemu podobných látek používá obyčejný březový dehet. A prý odpuzuje i kuny, které se sápou do kurníku.

Invaze hlodavců bývá nejhorší právě v zimních měsících – pokud však proto nim zakročíte včas, nebudou vás už nikdy trápit. iZdroj fotografie: Depositphotos
Invaze hlodavců bývá nejhorší právě v zimních měsících – pokud však proti nim zakročíte včas, nebudou vás už nikdy trápit

S prevencí musíte začít včas

Jak poznat, že se vám myší v domě uhnízdily? Mezi hlavní příznaky patří trus, stopy po hlodání a různé chrastivé noční zvuky. Pokud máte na jejich výskyt podezření, připravte v domě návnadu a pozorujte, zda zmizí. Podle magazínu ProŽeny jim nejvíce chutná kousek špeku nebo slaniny, arašídy a arašídové máslo, hořká čokoláda nebo ořechy.

A pokud nechcete tyto hlodavce odpuzovat, ale raději byste je pěkně postaru odlovili, můžete výše zmíněné laskominy vložit i do pastičky. Pro ty, kteří dávají přednost metodě „chyť a pusť“, pak Chalupáři-Zahrádkáři doporučují humánní past z plastového kýble. Její výroba je opravdu snadná a zvládne to každý. Za noc pak se správnou návnadou dokážete ulovit myší opravdu hodně. Stačí tak pár dní a hlodavčí invaze bude zažehnána.

Dva návody na výrobu domácí pasti na myši

Jak se bráníte myším v domě vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
69 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články