Aby česnek vašim pokojovým rostlinám maximálně prospěl, naučte se ho správně používat. Za pár korun tak vyživíte všechny.
Ve svěží zahradnické tapiserii se objevuje překvapivý prvek, který je strážcem růstu a zdraví snad všech pokojových rostlin: česnek. Tato kulinářská specialita, známá svou výraznou chutí a nesčetnými zdravotními účinky, je totiž dokáže doslova nakopnout k růstu, jak píše web iReceptář. Stačí ho jen správně použít.
Česnek a pohled zblízka
Česnek (Allium sativum) patří do čeledi Amaryllidaceae a je víc než pouhým zvýrazňovačem chuti. Je zásobárnou živin a sloučenin, které jsou prospěšné nejen pro člověka, ale i pro rostliny. Česnek je bohatý na vitaminy A, B6, B1 a C a může se pochlubit také pokladnicí minerálů, jako je draslík, hořčík, měď, železo, chrom, selen, kobalt a vápník. Skutečné kouzlo však spočívá v množství flavonoidů, polysacharidů, alliinu, alicinu a saponinů, které společně propůjčují česneku jeho ochranné schopnosti.
Přírodní pesticid a fungicid
Baktericidní a fungicidní vlastnosti česneku jsou dobře zdokumentovány a nabízejí možnost boje proti chorobám a škůdcům rostlin bez použití chemických látek. Když se stroužky česneku přidají do květináčů, slouží jako přirozený prostředek proti mšicím, roztočům, třásněnkám a dalším škůdcům. Uvolňování sloučenin česneku do půdy působí jako repelent a vytváří neviditelný štít, který odhání všechny nevítané hosty.
Stačí, když každé dva měsíce vložíte rozpůlený stroužek do půdy v květináčích. Tato nenápadná metoda zajistí stálé uvolňování prospěšných látek z česneku, aniž by narušila estetickou nebo prostorovou harmonii vašeho domova, jak píše web iRecept.
Zvýšení odolnosti rostlin
Kromě své ochranné role přispívá česnek k celkové odolnosti rostlin. Jeho živiny a bioaktivní sloučeniny posilují zdraví vašich zelených přátel a zvyšují jejich schopnost odolávat stresu a prosperovat. A také napomáhá dezinfekci půdy a zbavuje ji patogenů.
Česneková voda: výživný elixír
Pro ty, kteří hledají bezprostřednější účinek, doporučujeme česnekovou vodu. Rozdrcením několika stroužků a jejich jednodenním namočením do vody vznikne silný elixír, který při zalévání chrání rostliny před škůdci a chorobami. Jako další osvědčené hnojivo pak redakce Chalupářů-Zahrádkářů doporučuje kvalitní dřevěný popel nebo třeba slupky od okurek. Ty se mi osvědčily ze všeho nejvíce.