Sazenice rajčat zalijte kefírem, porostou pak jedna báseň

Nejčastěji pěstovanou plodinou jsou rajčata. Ta ale potřebují výživnou půdu, kterou jim zajistíte pomocí kefíru.

Rajčata v misce i Zdroj fotografie: Piqsels
                   

Malá, velká, střední, kulatá, podlouhlá, masitá, červená, žlutá, ale i černá. Všechna tato přízviska spojují jedno jediné: rajčata! Nepřeberné množství odrůd přímo vybízí k pěstování tolik oblíbené zeleniny, která je bohatým zdrojem antioxidantů a vitamínů. Protože miluji rajčata na všechny možné i nemožné způsoby, nesmí rozhodně na mé zahrádce chybět. Vím ale, že pokud je některá plodina náročná na dostatek živin, jsou to právě ona. Naštěstí ale existuje několik velmi levných a hlavně přírodních hnojiv.

Mléčné výrobky jako hnojiva

Je velmi příjemné udělat něco pro zdraví sazenic, a zároveň šetřit rodinný rozpočet. Suroviny, které doma vždy máte po ruce, je možné během minuty proměnit v balzám, který funguje jako stimulátor růstu a ochrana před škůdci. Tak je tomu i v případě kefíru, který podporuje nejenom naše trávení, ale i zdraví rostlin. Hodnotný je především díky vysokému obsahu zinku, draslíku, hořčíku a dalších prospěšných látek. Použít jej můžete v poměru 1:10 s vodou jako zálivku na všechny pokojové rostliny, jak Chalupáři-Zahrádkáři psali.

Cukr nebo kefír pomohou proti plísním v zahradě. Pouze malé procento pěstitelů ví, jak je správně využít

Další možností je ale udělat z něj postřik, který rajčata (či jiné plodiny) ochrání před škůdci, radí web iReceptář. V tomto případě smíchejte kefír a vodu v poměru 1:15 a aplikujte přímo na listy. Vhodné je ale i obyčejné mléko, pokud zrovna zakysaný výrobek doma nemáte. „Já mám výbornou zkušenost i se syrovátkou, která je plná vitamínů a minerálních látek. Používám je na pokojové rostliny i plodiny,“ říká paní Irena N. z Třeštic.

Žena nalévá mléko z džbánu iZdroj fotografie: Piqsels
Syrovátka, mléko i kefír fungují jako jedno z nejlepších přírodních hnojiv

Další možnosti nechemických hnojiv

Krmení vyžadují snad všechny rostliny, obzvláště v době růstu. Například web Sazenička radí použití jedlé sody, která zachrání vinnou révu před plísní šedou a je i ochrana proti padlí. Pro úrodnější půdu ale můžete použít například droždí, kávovou sedlinu, cibulové a česnekové slupky, případně dřevěný popel, který Chalupáři-Zahrádkáři preferují.

Jak se staráte o sazenice rajčat vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
89 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články