Půda bude mnohem úrodnější, po zahradě stačí rozsypat obyčejný popel

Je velká škoda, aby dřevěný popel skončil v popelnici. Pro své složení je pro celou zahradu učiněným zázrakem a velmi levným hnojivem.

Dřevěný popel v dlani i Zdroj fotografie: Tim Pierce / Creative Commons / CC BY
                   

Často lze spotřebovat vše do posledního drobku a zamezit tak plýtvání a ještě tím přispět dobré věci. Podobně to platí také v případě dřevěného popela, který správný zahrádkář nikdy nevyhazuje. Já přitápím celou zimu krbovými kamny a popel pečlivě schraňuji, protože moc dobře vím, jak prospěje skoro celé zahradě. Nezáleží přitom, jestli popel vznikne jako pozůstatek pálení dřevěných polen, pelet, či briket jak informuje web Zahrada-Centrum.

Není důležité kdy, ale kolik

Používaný popel musí být vždy vysoce kvalitní. Přestože účinné popelové hnojivo můžete aplikovat prakticky kdykoli v průběhu roku, nejúčinnější je to právě na podzim, kdy si většina rostlin užívá vegetačního klidu a může tak absorbovat živiny a minerální látky. Svou zkušenost nám do redakce napsal i pan Milan B. z Ivančic: „Amatérsky zahradničím už několik let a zjistil jsem, že hnojivo z popelu je naprosto bezkonkurenční. Už ani nekupuji hnojiva v obchodě, ti neví, co by za to chtěli. Navíc mám dobrý pocit, že vše spotřebuji.“

Ačkoli dřevěný popel obsahuje především vápník, draslík a fosfor, což jsou látky, které rostlinám velmi prospívají, nic se nemá přehánět. Přílišná dávka by obohatila půdu o spoustu vápníku a sůl, což by bylo kontraproduktivní. Obecně platí, že na 1m² stačí přibližně 100 gramů popela. Popel můžete rozsypat na záhony a jemně zapracovat do půdy, případně použít jako zálivku a naředit v poměru 1:10 s odstátou vodou. Tento způsob se vyplatí především v době růstu a povzbudí rostliny v produkci plodů.

Popel kombinujte i s kompostem

Další možností, jak plně využít potenciálu dřevěného popela, je jeho smíchání s kompostem či humusem. I v tomto případě platí poměr 1:10. Pokud tento typ hnojiva aplikujete před zimou, půda se do jara naplní živinami a minerálními látkami, které podnítí velmi dobrý růst rostlin a plodin. Na kompostování je velmi vhodné i shrabané listí a tráva, o čemž jsme na Chalupáři-Zahrádkáři psali. Dřevěný popel je také výtečnou ochranou před plísněmi a škůdci typu mšice, padlí a mandelinka bramborová.

Jak se zbavit všech slimáků

Dejte slimákům sbohem: Odežene je kus mědi, pochytá je droždí a popel

Některým rostlinám svědčí, jiným nikoli

Dřevěný popel je sice prakticky univerzálním hnojivem a některé rostliny a keře po něm vyloženě baží, jiným ale neprospívá. Jeho aplikování poměrně výrazně mění pH půdy a nehodí se pro rostliny a keře, které pro svůj správný růst vyžadují kyselé prostředí. Patří zde především rododendrony, hortenzie, azalky, borůvky a vřesy.

Rozkvetlá azalka iZdroj fotografie: Piqsels
Keře a rostliny vyžadující kyselé prostředí, jako například azalka či borůvka, popel neocení

Velkou radost ale uděláte například česneku, cibuli, rajčatům, salátům a pórkům, jak píše web iReceptář. Pokud už nyní víte, které záhony v příští sezóně osídlí která plodina, neváhejte a aplikujte dřevěný popel už před zimou, aby měla půda čas si odpočinout a zároveň absorbovat co možná největší množství živin. Chalupáři-Zahrádkáři radili už dříve, že z ovocných keřů tuto péči na podzim ocení hlavně rybíz a angrešt.

Jak dále používáte dřevěný popel?

Diskuze Vstoupit do diskuze
138 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články