Sazenice porostou nečekanou rychlostí, po dřevěném popelu se mohou utlouct

Dřevěný popel má pro mladé rostliny celou řadu výhod. Pokud ho použijete pro výživu sazenic, budete jeho účinky příjemně překvapeni.

Sazenice porostou rychle, po dřevěném popelu se mohou utlouct i Zdroj fotografie: Fernando Lopez Anido / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Zahradničení je umění, které v sobě spojuje trpělivost světce a znalosti vědce. Uprostřed této směsice péče a odborných znalostí se ze zbytků našich ohnišť a krbů vynořuje překvapivý hrdina: dřevěný popel. Ten totiž podle webu Sazenička ukrývá doslova pokladnici živin nezbytných pro rozkvět obyvatel naší zahrady. A jeho použití je snadné.

Podstata dřevěného popela

Dřevěný popel, pozůstatek po spalování dřeva, je víc než jen bezcenný odpad. Je bohatým zdrojem vápníku, draslíku, fosforu a hořčíku – prvků, které mají zásadní význam pro růst rostlin. Pomůže vám především s péčí o sadbu okurek, paprik, rajčat a další zeleniny. Ovšem prospěje i ovocným stromům, malinám, rybízu, jahodám a mnoha okrasným rostlinám.

Je však nezbytné si uvědomit, že ne všechny rostliny tuto alkalickou nabídku ocení. Kyselomilné druhy, jako jsou azalky, magnólie, hortenzie, borůvky, brusinky, rododendrony a vřesy, by se naopak měly dřevěnému popelu vyhnout, protože jejich prosperita spočívá v kyselých půdách, jak upozorňuje web ProŽeny.

Jak na pěstování sazenic paprik: Díky kokosovému substrátu porostou rychleji

Aby sazenice paprik rostly jako splašené: Pomůže popel a listy aloe vera

Proč používat popel k sazenicím

Dřevěný popel je mistrem ve zlepšování struktury půdy. Provzdušňuje půdu, zlepšuje její prodyšnost a odvodňovací schopnosti. Má však mnohem více účinků:

  • Nabízí hodně draslíku, čímž posiluje imunitu rostlin a činí je odolnými proti chorobám a škůdcům.
  • Draslík obsažený v dřevěném popelu, který je nezbytný pro funkci buněk, podporuje zakořenění, růst a produktivitu sazenic.
  • Jeho přirozená alkalita vede válku s nežádoucími plevely a udržuje vaši zahradu nedotčenou.
  • Také neutralizuje kyselost půdy, čímž podporuje úrodnou půdu zralou pro rozvoj rostlin.
Dřevěný popel růže vyživí a pomůže jim lépe odolat mrazivým teplotám iZdroj fotografie: Freepik
Poskytněte letos svým sazenicím výhodu opravdu perfektního startu. Stačí jim přidávat osvědčený elixír z dřevěného popela

Správné využití dřevěného popela

Výživnou směs namícháte z 1 kilogramu popela na 2 litry vody, přičemž je třeba dbát na to, aby byl popel jemně prosátý. Tato směs vystačí na zahradní plochu o rozloze 5 metrů čtverečních. Alternativou je přímá aplikace, kdy se popel posype tenkou vrstvou kolem základny sazenic, rostlin, stromů nebo keřů a vytvoří ochrannou a výživnou bariéru. Pro mladé rostlinky se však rozhodně hodí spíše ta první možnost.

Jednou týdně jednoduše vyměňte běžnou zálivku za tu popelovou a máte vystaráno,“ říká čtenářka Katka N. z Humpolce, která popel používá často. I mě se popelová zálivka líbí a ráda ji vyzkouším. Chalupáři-Zahrádkáři v minulosti upozornili i na použití popela při praní prádla.

Jak popel v domácnosti používáte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
60 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články