Do pračky vhoďte popel, oblečení pak bude zářit jako nové

Aby vaše oblečení vypadalo dlouho přesně tak, jako když jste si ho přinesli z obchodu, zkuste do praní přidat jednu netradiční ingredienci.

Někteří lidé vkládají do zásobníku na prací prášek i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

V době, kterou ovládá kouzlo špičkových technologií a nejnovějších chemických inovací, jež se nám snaží všemožně usnadnit život, se čas od času stejně vyplatí obrátit se k radám našich babiček. Právě v nich se totiž skrývá zapomenutá moudrost, šepot z minulosti, který hovoří o jednoduchosti, udržitelnosti a nečekaném použití věcí, do kterých byste to zcela jistě neřekli. Například takový popel vám může skvěle pomoci při praní.

Kouzlo popela: Přírodní čisticí prostředek

Popel, zejména dřevěný, je již po staletí základním kamenem při čištění a údržbě domácnosti. Bývá totiž bohatý na uhličitan draselný – přírodní formu potaše – a působí tak jako jemný, ale účinný čisticí prostředek.

Jak používat popel při praní prádla

Klíčová je příprava: Začněte tím, že si opatříte popel výhradně z neošetřeného dřeva. Ten z natřeného, lakovaného nebo chemicky ošetřeného totiž obsahuje škodlivé látky, které by mohly poškodit vaše oblečení i pračku. Poté si vytvořte popelový roztok. Budete potřebovat velkou láhev s těsně přiléhajícím víčkem. Naplňte ji 8 litry horké vody a přidejte 1 až 6 polévkových lžic dřevěného popela, v závislosti na tvrdosti vaší vody a požadovaném stupni čištění. Směs nechte přibližně 20 hodin odstát.

Informace, kterou musí znát každý majitel kompostu: Zkušení zahrádkáři prozradili, jak je to s popelem a jeho kompostováním

Tato čekací doba je klíčová, protože umožňuje, aby popel plně reagoval s vodou a vytvořil silný čisticí roztok s ideální úrovní pH. Po uplynutí doby odpočinku je nezbytné vše přecedit, aby se odstranily všechny velké nerozpuštěné částice. K tomuto kroku se výborně hodí kus látky nebo jemné sítko. Nakonec přidejte šálek tohoto roztoku k vašemu běžnému pracímu prostředku a pračku zapněte jako obvykle. Uvidíte, že prádlo, které z ní vytáhnete, bude vypadat jako nové (pokud tedy nezapomenete na jeho třídění podle barev, jak připomíná web InStory).

Jak ochránit barvy před vyblednutím nebo obarvením iZdroj fotografie: Freepik
Pokud chcete mít vždy nádherně čisté oblečení, měli byste k němu čas od času přihodit jeden docela obyčejný odpad

Eliminace zápachu v domácnosti

Ale tento zdánlivý odpad má v domácnosti mnohem více využití. Nebaví vás zapáchající skříňka na boty? Popel dokáže podle webu AAzdraví pohltit nepříjemné pachy a zanechá vaše úložné prostory svěže vonící. Jednoduše nasypte trochu popela na hadřík a umístěte jej na místo, které chcete osvěžit. Nic jiného není třeba – za pár dní budete mít pokoj. A vsadit můžete i na obyčejné mýdlo, které podle mých zkušeností i zkušeností redakce Chalupáři-Zahrádkáři s pachy všeho druhu zatočí také na jedničku.

Jak popel v domácnosti využíváte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
100 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články