Dovolte svým růžím, aby letos opravdu rozkvetly do krásy. Stačí jim dopřát jedno šikovné hnojivo a nebudete se stačit divit.
Dusičnan amonný, sloučenina spojovaná spíše se zemědělstvím, v sobě skrývá klíč k omlazení růží v klíčových obdobích jejich růstového cyklu, jak uvádí web DesateroTváříOsobnosti. Jeho vysoký obsah dusíku totiž působí jako katalyzátor rychlého rozvoje zelené hmoty a rašení silných výhonů, čímž u těchto oblíbených květin vytváří ideální podmínky pro bohaté kvetení.
První krok při hnojení
Počáteční jarní hnojení by mělo být zaměřeno na probuzení růžových keřů ze zimního spánku. Použijte proto roztok obsahující 20 g dusičnanu amonného na 10 litrů vody, jak radí specializovaný portál VašeLepšíÚčetnictví. Přibližně o tři týdny později by měla na řadu přijít také aplikace dusičnanu vápenatého ve stejné koncentraci.
Jedno hnojivo obvykle nestačí
Pro optimální růst a vývoj je zásadní najít rovnováhu mezi organickými a minerálními hnojivy. „Doporučuji střídání fosforu, draslíku a dusíkatých hnojiv, které povede nejen k bujnému olistění, ale také k bohatému kvetení,“ radí paní Andrea L. z Loučně, která v dřívějším článku přiblížila redakci Chalupáři-Zahrádkáři i své oblíbené hnojení růží hnojem.
Komplexnímu obohacení půdy organickými látkami se už Chalupáři-Zahrádkáři věnovali v minulých článcích. Vsadit můžete například na dřevěný popel nebo kompost (takový, který zrál nejméně 1,5 roku).
Když růže ochabují, sáhněte po fosforu
Možná víte, že fosforovo-draselná hnojiva hrají klíčovou roli při stimulaci tvorby květů růží a podporují rozvoj bohatých a živých květů. A pro růže se hodí přímo báječně. Pokud se tedy vašim růžím v loňské roce právě nedařilo, zaměřte svou pozornost právě a tento druh živin. A zapomínat nelze ani na ochranu proti škůdcům. Já doporučuji na růže navázat žluté stuhy. Ty totiž přitahují slunéčka sedmitečná, která si dokážou poradit s jedním z těch nejobávanějších – mšicemi. A pokud to nezabere, vsaďte na jednoduchý mýdlový roztok. Ten funguje spolehlivě.