Jarní řez růží vyžaduje správné načasování. Jediný přešlap a kvetení je ohroženo

Jarní řez růží má svá nezbytná pravidla – a bohužel při něm lze udělat řadu chyb. Ty nejčastější je proto dobré si připomenout.

Jarní prořezávání růží je náchylné k chybám, i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jarní prořezávání růží je při péči o tyto oblíbené květiny opravdu klíčovou metodou. Správně vedený řez totiž podporuje kvetení a zlepšuje celkové zdraví keře. Bohužel však může mít na růže i negativní vliv – stačí při něm udělat nějakou chybu. A jak vypadají ty nejčastější?

Pohlídejte si správný čas na řez

K řezu růží je třeba přistoupit ve chvíli, kdy pupeny na keři nabobtnají na cca 5 až 8 mm, ale zároveň se ještě nerozvíjejí. Toto období se obvykle vyskytuje v raném jarním období a prořezávání v tuto chvíli podporuje růst a kvetení růže. Pokud svěřený čas prošvihnete, pak můžete provést jen řez nezbytně nutný (tzn. například odstranění poškozených a nemocných větví), ale žádné větší zásahy. Pamatujte si však, že pokud růže není prořezána včas, může to narušit vývoj keře a vést k jeho oslabení.

Po každém prořezávání také nezapomeňte růže dobře pohnojit a místa řezů ošetřit 1% roztokem síranu měďnatého nebo podobně působících ochranným prostředkem. Toto ošetření pomáhá předcházet infekcím a chorobám, které mohou růže poškodit. Zároveň na ně můžete navázat žluté stuhy a ochránit je tak před mšicemi.

Jak růži správně tvarovat

Pokud se keř v loňském roce příliš rozrostl, je nutné provést i takzvaný tvarovací řez. Malé a slabé výhonky by měly být zcela odstraněny, aby na zbývajících dlouhých květních stvolech mohla vyrůst co největší poupata. Pokud je keř starší 5 let, je nutné provést zmlazovací řez, který se provádí jednoduše odstraněním všech starých a poškozených větví.

Množení růží prostřednictvím banánu je snadné iZdroj fotografie: Depositphotos

To pomáhá udržet zdraví a vitalitu keře a zlepšit jeho celkový vzhled. Odstraňte také všechny větve, které směřují dovnitř keře, a pokud je to potřeba, některé větve na čas přivažte k opoře nebo jinak dotvarujte, aby se růže zformovala do žádoucí podoby. Další tvarování pak můžete provést v srpnu.

Čas pro přisazení vhodných sousedů

Během období řezu růží je také čas k nim přisadit vhodné sousedy, které jim pomohou vyniknout a zároveň je skvěle ochránit před škůdci. Ty tam jsou časy, kdy se růže pěstovaly samostatně – dnes víme, že jim to mnohem lépe svědčí ve společnosti jiných rostlin. A jaké druhy k nim přisadit?

  • plamének (Clematis)
  • šalvěj (Salvia)
  • kontryhel (Alchemilla)
  • plamenka (Phlox)
  • kosatec (Iris)
Jarní prořezávání růží je náchylné k chybám, iZdroj fotografie: Freepik

S řezem jiných dřevin buďte opatrní

Ne všechny okrasné keře se však vyplatí řezat na jaře. Naopak – existuje celá řada druhů, u kterých je to nevhodné. Mezi ty nejčastěji pěstované patří:

  • tavolníky (Spiraea),
  • pustoryl (Philadelphus),
  • hortenzie (Hydrangea),
  • šeříky (Syringa),
  • kalina (Viburnum),
  • vajgélie (Weigela),
  • zlatici (Forsythia),
  • vistárie (Wisteria),
  • magnolie (Magnolia).

Jaké úkony děláte ve své okrasné zahradě na jaře vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
62 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články