Jak se postarat o růže v srpnu, aby bohatě kvetly až do pozdního podzimu. Klíčové jsou 2 drobné úpravy

Růže se právem počítají mezi královny zahrady. Mohou kvést opravdu dlouho – stačí se o ně postarat tím správným způsobem.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Růže (Rosa) jsou milovníky okrasné zahrady právem řazeny mezi královské květiny. Dokážou totiž kvést velmi dlouho a nabídnou mnoho různých barev, velikostí květů a vzhledu. Navíc se jim bude dařit téměř všude – stačí jen vybrat to správné místo pro konkrétní odrůdu. Pokud jim však v srpnu dopřejete speciální péči, pokvetou až do podzimu.

Optimální místo pro výsadbu růží

Aby se růže na vašem dvorku nebo ve vaší zahradě cítily dobře, musíte jim poskytnout ty správné podmínky. Důležitý je především substrát – ten totiž musí umět opravdu dobře nasávat vodu a nesmí být zhutněný. Jinak se v něm totiž růžím dařit nebude. Pamatujte si také, že růže obvykle nemají rády společnost jiných druhů rostlin, a to především těch, které vytvářejí husté a spletité kořeny. Takové prostředí rozhodně bujnému kvetení nepřeje.

Myslet ale musíte i na světelné podmínky. Růže nejlépe sázejte na místa s dostatkem slunečního svitu – vybírejte ovšem takové, kde nebude příliš horko. Silně šlechtěné růže ovšem špatně snášejí i zastíněné polohy. Všeobecně tedy platí, že čím ušlechtilejší kultivar si pořídíte, tím pečlivější budete muset být při výběru místa pro jeho výsadbu.

Střih růží v srpnu

Pamatujte si také, že růže by neměly být umístěny příliš hustě – volná výsadba jim svědčí mnohem více, přispívá totiž k rychlejšímu osychání listů růží po dešti, díky čemuž bude výsadba růží méně náchylná k houbovým chorobám. Pokud jste v minulosti tento bod podcenili, pak se v srpnu zaměřte na opatrné prosvětlení a prostříhání keřů. A nezapomeňte ani na odstraňování starých květů.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Péče o růže v květináči

Pokud máte „jen“ velký balkon, a přesto se chcete obklopit nádherně vypadajícími růžemi, vsaďte na ty, které preferují malý prostor květináče. Opravdu se v něm nebudou cítit stísněně – naopak. Pokud se o ně správně postaráte, pokvetou ještě bujněji než na záhonku. Ke své spokojenosti potřebují především slunné místo a správně vybraný květináč. Pořiďte si takový, který má válcový tvar a výšku alespoň 40 cm.

Růže totiž disponují opravdu hluboce rostoucími kořeny, čím větší a hlubší květináč jim tedy pořídíte, tím lépe se vyvinou. Ovšem myslete na to, že existují i odrůdy růží, které se cítí mnohem lépe v malých květináčích a přesazováním přímo nesnášejí. Za takovou výsadbu se vám tyto balkonové růže odmění bujným kvetením, které si udrží až do podzimu.

Jak na zálivku růží v létě

Během vegetačního období potřebují vaše růže (na zahradě i v květináči) to správné množství živin a správné zavlažování. Jen tak mohou utěšeně růst a maximálně kvést. V období sucha je proto nezapomeňte pravidelně zalévat velkým množstvím vody, ale myslete na to, že je mnohem lepší růžové záhony zalévat méně často, ale o to vydatněji. Voda se tak dostane i do hlubších vrstev půdy.

iZdroj fotografie: Freepik

Pokud budete růže zalévat často, ale málo, pak vodou v zásadě zavlažíte pouze horní vrstvu substrátu, takže si růže vyvinou zdravé kořeny pouze v této zóně. To na první pohled nijak nevadí, ovšem ve skutečnosti se oslabí a ztratí svou odolnost. Budou pak náchylnější k útokům mrazivého počasí a snadno se může stát, že nepřežijí zimu.

Další tipy pro letní péči o růže najdete zde

Jaké triky používáte vy při péči o růže?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
145 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články