Snad každý má mezi pokojovými rostlinami i nějakou tu orchidej. A není se čemu divit, protože pěstování těchto exotických krásek, které se v přírodě vyskytují především v deštných lesích, je v bytových podmínkách poměrně jednoduché. Když běžně prodávaným druhům orchidejí nabídne dobré podmínky, odmění se vám bohatou násadou květů, které bez problémů vydrží kvést i několik dlouhých týdnů.
Dopřejte orchidejím dostatek vody a živin
Aby měla orchidej dostatek energie na kvetení, bude pravděpodobně potřebovat vodu. A to znamená nejenom pravidelnou zálivku, ale také rosení a častou kontrolu kořenů, jestli jsou zelené. Orchideji udělá dobře i namočení do vody zhruba na dobu 10 minut. Toto opakujte přibližně jednou za 14 dní nebo vždy, když se vám orchidej bude zdát suchá.
Kvetení můžete podpořit také tím, že zálivku naopak na chvíli vynecháte. Vyvoláte tím v rostlině stres, který může vyústit ve snahu rozmnožit se pomocí květů. Pokud jste zvyklí orchidej zalévat pravidelně, zkuste na 14 dní vynechat. Následně ji opět zalijte a přidejte trochu hnojiva pro doplnění důležitých látek. Na trhu seženete i hnojiva s aktivátory kvetení.
Přesuňte orchidej na jiné místo
Dalším stimulem pro podpoření kvetení u orchideje může být přesunutí na jiné místo. Důvodem toho, že orchidej nekvete, totiž může být nevhodné stanoviště. Obecně mají orchideje rády například východní či západní okna, kde je poměrně dost světla, ale zároveň se zde nebudou pálit. Přesunutím na jiný okenní parapet můžete podpořit kvetení.
Další metodou je přesun do tmavé místnosti na pár dnů. Aby to mohlo správně fungovat, měla by na tomto tmavším místě být i trochu chladnější teplota. Až orchidej začne rašit květní stonek, můžete ji opět přesunout na původní místo a těšit se na krásné květy. Jak budou postupně odkvétat, nezapomeňte je odstraňovat, aby se rostlina příliš nevysilovala.