Malin bude požehnaně: Rekordní úrodu zařídí obyčejné prořezání

Bez správného řezu se na bohatou úrodu malin těšit rozhodně nemůžete. Správný čas na jeho provedení je právě teď.

Aby vás letos maliny potěšily opravdu velkou úrodou, vezměte si k ruce osvědčená přírodní hnojiva. Fungují přímo báječně. i Zdroj fotografie: Ohefin / Creative Commons / CC BY-SA.20
                   

Ne vždy je úroda malin tak bohatá, jak byste si nejspíš představovali. Mnohdy však chybu děláte vy sami, aniž byste to tušili. Pokud totiž své maliníkové keře správně neprořežete, jak radí web ZooVega, žádná velká úroda vás nečeká.

Jak prořezávat maliny

Při prořezávání letní odrůdy malin se zaměřte především na výhonky, které v letošním roce plodily. Pomocí ostrých zahradnických nůžek nebo nože je opatrně odřežte tak, abyste zbytek keře nijak nepoškodili. Kromě starých výhonků se zbavte také všech kusů, které jeví známky poškození nebo nemoci. Vytvoříte tím místo pro vývoj a růst nových větví. Zbylé výhonky by od sebe měly být vzdáleny nejlépe 20 cm, jak už Chalupáři-Zahrádkáři uvedli dříve.

Čím hnojit maliny

Dalším důležitým bodem je podle webu Skrblík také výživa. Nemusíte nutně kupovat speciální hnojící směsi. Maliník snadno a účinně vyživíte doma připraveným hnojivem z popela. K jeho výrobě vám postačí konev plná vody. Do ní nasypte hrnek popela a směs důkladně promíchejte. Jakmile máte hotovo, nalijte ji přímo ke kořenům. Využít můžete také vyzrálý kompost nebo fermentovaný hnůj. A skvělé je také hnojení ze slepičinců – to mám ověřená já.

Nezbytná péče o maliny v srpnu: vsadit musíte především na vhodný řez

Maliník se bude pod tíhou plodů ohýbat, pod keř stačí naházet banánové slupky

Připravte si čaj z hnoje

Smíchejte jeden díl kuřecího hnoje se třemi díly vody a nechte ho dva týdny kvasit na tmavém místě. Po uplynutí doby fermentace směs přeceďte a zřeďte vodou v poměru 1:10. Pak už jen tenhle „čaj z hnoje“ stačí použít jak zálivku pro vaše maliníky – a to nejlépe jednou do měsíce. Poskytuje jim nejen vysokou hladinu dusíku, ale také jim dodává i další důležité živiny, čímž podporuje jejich bujný růst a plodnou úrodu.

Velké maliny zařídí dusičnan amonný ve správné dávce iZdroj fotografie: In Memoriam: me’nthedogs / Creative Commons / CC BY-NC-2.0
Malin bude požehnaně: Rekordní úrodu zařídí docela obyčejné prořezání

O další tipy pro pěstování malin se s námi podělil i náš čtenář Josef H. z Všestar. „Kolem rostlin maliníku naneste vrstvu organického mulče, který pomáhá udržovat půdní vlhkost a regulovat teplotu půdy. Ušetříte si tak hodně práce.“

Jaké jsou vaše osvědčené tipy pro pěstování malin?

Diskuze Vstoupit do diskuze
133 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články