Muškáty toho ke své spokojenosti příliš mnoho nepotřebují. Na počátku vegetační sezóny je potěší hlavně dusík v přírodní podobě.
Pro bohaté kvetení muškátů plné barev toho příliš nepotřebujete. Podle webu Pěstitelka milují zejména organická hnojiva. Výživu jim tedy můžete snadno dodat jen z domácích zdrojů. Není na tom opravdu nic složitého.
Kompostový čaj a slepičí trus
Připravte si roztok z jednoho dílu dobře vyzrálého kompostu na pět dílů vody. Tuto směs nechte dva až tři týdny louhovat na teplém místě. Před aplikací na muškáty poté tento tekutý kompost sceďte a zřeďte vodou v poměru 1:5. Ale připravit si můžete i čaj ze slepičího trusu – ten mě naučila moje babička, které vždycky muškáty kvetly přímo nádherně.
Smíchejte jeden díl sušeného slepičího trusu s pěti díly vody. Nechte jej dva až tři týdny kvasit, sceďte a poté nařeďte stejně jako kompostový čaj. Tento roztok bohatý na živiny obsahuje zejména hodně dusíku, který podporuje růst listů – používejte ho tedy jen do května a poté přejděte na jiná hnojiva. A skvěle jim prospívá i kávová sedlina, o níž už Chalupáři-Zahrádkáři psali v předchozím článku.
Dobré tipy při péči o muškáty
Podle webu NašeZahrada však jen hnojení nestačí. Musíte si pohlídat i další aspekty péče, jinak vám muškáty nikdy bujně nepokvetou.
- Pravidelné prořezávání: Zastřihování muškátů podporuje bujnější růst a zabraňuje vzniku vytáhlých a nevzhledných stonků. Tento postup také podporuje větší počet květů tím, že stimuluje rostlinu k tvorbě nových pupenů.
- Dostatečná zálivka: Přestože jsou muškáty do jisté míry odolné vůči suchu, důsledná zálivka během vegetačního období je udržuje v dobrém stavu. Zajistěte proto, aby půda byla vlhká, ale ne přemokřená.
- Působení slunečního světla: Tyto okrasné rostliny potřebují k bohatému kvetení také dostatek slunečního světla. Postavte je proto na místo, kam dopadá přímé sluneční světlo alespoň šest hodin denně.
Pokud tyto tipy dodržíte, budete se z kvetení muškátů těšit až do pozdního podzimu. A to se rozhodně vyplatí.