Škrob je pro rostliny doslova zásobárnou užitečných živin. Pokud ho dopřejete těm pokojovým, budete překvapeni jejich skvělou kondicí.
Pěstování rostlin v interiéru přináší do našich domovů kousek přírody a vytváří klidné a přívětivé prostředí. Ne vždy se však vašim zeleným svěřencům daří tak, jak byste si nejspíš představovali A právě tehdy je podle webu DejMiPokojovku třeba sáhnout pro přírodní hnojiva.
Škrobu jako doplněk půdy
Škrob, složitý sacharid obsažený v mnoha druzích zeleniny (zejména v bramborách) slouží rostlinám jako zásoba energie. Po přidání do půdy se pomalu rozkládá a uvolňuje do ní zejména glukózu, což je jednoduchý cukr, který rostliny využívají jako zdroj energie, jak informuje web MagazínDoma. Toto postupné uvolňování glukózy je pomalu hnojí a podporuje, což se velmi brzy pozitivně odrazí na jejich vzhledu (sama to mám vyzkoušené). Základní výhody tohoto hnojení by tedy šlo shrnout takto:
- Škrob se rozkládá pomalu a poskytuje stálý zdroj energie, který pomáhá rostlinám růst silněji a rychleji.
- Rozkladem škrobu se zlepšuje struktura půdy, protože zvyšuje její schopnost zadržovat vodu a provzdušňovat ji.
- Postupná výživa z rozkládajícího se škrobu podporuje zdravější kořenový systém, který má zásadní význam pro celkový růst a stabilitu rostlin.
Jak aplikovat škrob na pokojové rostliny
Začněte tím, že opatrně odstraníte asi 1,5 cm vrchní vrstvy zeminy z květináče tak, abyste pokud možno nenarušili kořeny své pokojovky. Poté rovnoměrně nasypte lžíci bramborového škrobu na odkrytou půdu. Do květináčů nasypte novou zeminu a se škrobem ji promíchejte. Nakonec vše lehce zalijte, to pomáhá rozpustit škrob a usnadňuje jeho rozklad, takže rostliny mohou začít vstřebávat uvolněnou glukózu o to rychleji.
Zvýšení účinnosti pomocí čaje z banánových slupek
Chcete-li účinnost škrobu ještě zvýšit, zvažte, zda při počáteční zálivce nepoužít místo čisté vody čaj z banánových slupek. Banánové slupky nakrájejte na malé kousky a vložte je do sklenice s vodou. Nechte je louhovat ve vodě asi 24 hodin. Čaj sceďte a použijte jej k zalévání rostlin. Tento na živiny bohatý výluh dodává další draslík a fosfor, které doplňují energetický náboj škrobu, o čemž Chalupáři-Zahrádkáři informovali už dříve. Já si tenhle způsob hnojení nemůžu vynachválit – drahá hnojiva jsem už pěkně dlouho nekoupila.