Mastné skvrny na oblečení už nebudou problém, zničí je kukuřičný škrob

Pokud neustále bojujete se zdánlivě nevypratelnými skvrnami od omáček, dětských příkrmů nebo třeba od oleje z dílny, zkuste na ně použít kukuřičný škrob.

i Zdroj fotografie: Daniel Case / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Skvrny na oblečení jsou běžnou nepříjemností, ale mastné skvrny jsou obzvláště zákeřné. Jejich úporná povaha ztěžuje, někdy dokonce zcela znemožňuje jejich odstranění. Se správným přístupem a několika šikovnými domácími potřebami se však tyto skličující problémy mohou stát minulostí. A nezáleží na tom, zda jde o skvrny čerstvé nebo už zaprané.

Roztok soli a citronové šťávy jako klasika

Citronová šťáva působí jako bělidlo, zatímco sůl absorbuje mastnotu. Z těchto dvou ingrediencí stačí vyrobit pastu, nanést ji na oblečení a počkat. Jakmile směs zaschne, opláchněte ji vodou nebo vložte oděv do pračky. Na malé skvrny to obvykle stačí. Co si však počít, pokud se potýkáte s těmi opravdu odolnými nebo zapranými?

Škrob na mastné skvrny

Ještě účinnější řešení však může podle webu Lifee nabídnout další základní prostředek v domácnosti; kukuřičný škrob. Ten je totiž proslulý svou schopností snadno a rychlé nasávat mastnotu – a to i tu usazenou. Pokud tedy narazíte na mastnou skvrnu, jednoduše ji posypte kukuřičným škrobem a nechte ho přes noc působit. Ráno vše vykartáčujte a oděv vyperte jako obvykle v pračce. Skvrna by měla zmizet hned napoprvé, takže vaše oblečení bude zase vypadat jako nové.

Příznivé dny pro výsev mrkve na jaře: Začněte 20. dubna

Chytrý způsob výsevu mrkve: Potřeba je jen plastová lahev a škrob

Když nemáte škrob, použijte sodu

Ale vsadit můžete také na jedlou sodu a vařící vodu. Skvrny jednoduše zalijte vodou a posypte jedlou sodou. Standardní poměr je 1 čajová lžička jedlé sody na šálek vody. Nechte působit 20 minut a poté oděv opláchněte. Abrazivní povaha jedlé sody pomáhá skvrnu z látky odstranit. A případě potřeby si podle rady z webu iReceptář můžete pomoci i starých zubním kartáčkem.

Dalším účinným prostředkem proti mastnotě je saponát. Koneckonců – je přece určen k boji proti mastnotě na nádobí, takže dokáže zázraky i na oblečení. „Saponát naneste přímo na skvrnu a jemně ho zapracujte houbičkou na nádobí. Nechte chvíli působit a poté jej vyperte v pračce. Já to dělám klidně i na sobě, když se mi povede zamazat si oblečení v kuchyni. Když totiž na nic nečekáte a hned jednáte, vyperete mastnotu odkudkoliv,“ radí čtenářka Lucie S. z Vysokého Mýta.

Použití docela obyčejného kukuřičného škrobu může být skvělým způsobem, jak odstranit mastné skvrny z oblečení. iZdroj fotografie: Onlymyself65536 / Creative Commons / CC BY-SA
Použití docela obyčejného kukuřičného škrobu může být skvělým způsobem, jak odstranit mastné skvrny z oblečení

Na obzvláště odolné skvrny pak osobně doporučuji žlučové mýdlo. Je to specialista na odstraňování skvrn všeho druhu a poradí si i s těmi zaschlými a odolnými. Naneste ho na tkaninu, nechte působit asi patnáct minut a opláchněte vodou. V případě potřeby postup opakujte. A pokud potřebujete oblečení vybělit nebo zbavit zažloutlých skvrn od potu, pak podle návodů redakce Chalupáři-Zahrádkáři vyzkoušejte peroxid.

3 super nápady, jak zachránit oblečení

Jaké jsou vaše oblíbené čisticí a úklidové triky?

Diskuze Vstoupit do diskuze
97 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články