Pokojovky porostou jako šílené, chce to lžičku bramborového škrobu

Bramborový škrob je pro rostliny přímo perfektní – dodá jim totiž nezbytnou energii. S jeho pomocí přežijí náročné zimní měsíce.

Pokojovky porostou jako šílené, chce to bramborový škrob i Zdroj fotografie: Onlymyself65536 / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Pokojové rostliny mají jedinečnou schopnost vdechnout našim domovům život, ale někdy bývají náročné na živiny. Nemusíte však sázet na umělá hnojiva z obchodů. Prozradím vám, že existuje jejich cenově výhodná a přírodní alternativa, která vás možná překvapí – bramborový škrob.

Pochopení výživových potřeb pokojových rostlin

Pro zdravý růst potřebují základní živiny, jako je fosfor, vápník a draslík. Ty jim může podle webu The Spruce dodat třeba banánová slupka nebo právě bramborový škrob. Chcete-li vytvořit účinné hnojivo z bramborového škrobu pro své pokojové rostliny, postupujte podle následujících jednoduchých kroků:

  • Budete potřebovat malé množství bramborového škrobu, který se běžně nachází ve většině kuchyní, a čerstvou zeminu.
  • Začněte tím, že z květináče vaší rostliny odstraníte přibližně 1,5 cm vrchní vrstvy zeminy. Buďte opatrní, abyste nenarušili kořeny rostliny.
  • Vložte bramborový škrob: Rovnoměrně posypte odkrytou zeminu v květináči lžičkou bramborového škrobu.
  • Bramborový škrob důkladně promíchejte s půdou. Je důležité, aby půda byla čerstvá. Po dobrém promíchání květináč lehce zalijte, aby se škrob v půdě lépe rozpustil.
  • Pro ještě lepší účinek použijte místo vody banánový výluh (recept najdete na stránkách Brisbane.
  • Pokračujte v zalévání rostliny jako obvykle a zajistěte jí dostatečnou hydrataci. Škrob bude postupně uvolňovat živiny do půdy a podporovat růst vaší rostliny.
  • Pro ještě lepší účinek můžete do směsi přidat i aktivní uhlí podle návodu, který jsme na stránkách Chalupáři-Zahrádkáři zveřejnili. A s kvetením podle našich zkušeností skvěle pomůže stroužek česneku.

Další přírodní řešení pro výživu rostlin

I když je bramborový škrob vynikajícím zdrojem živin pro pokojové rostliny, existují i další přírodní řešení, která můžete použít pro podporu jejich dobrého stavu. Posbírali jsme tipy od čtenářů. Paní Martina K. z Olomouce píše: „Nevyhazujte slupky od banánů do koše, ale použijte je jako přírodní hnojivo. Nakrájejte slupky na malé kousky a vložte je do sklenice. Zalijte vodou a nechte je přibližně 24 hodin louhovat. Po uplynutí této doby tekutinu sceďte a používejte ji k zalévání rostlin alespoň jednou za dva týdny.“

Kvetoucí pokojové rostliny iZdroj fotografie: Freepik
Pokud chcete mít jistotu, že se bude vašim pokojovým rostlinám opravdu skvěle dařit, musíte jim i během zimy dopřát to správné hnojivo

Paní Magda N. ze Žamberka zase doporučuje zbytky z vajec. „Drcené vaječné skořápky jsou fantastickým zdrojem vápníku. Vaječné skořápky opláchněte a osušte, poté je rozemelte na jemný prášek. Tímto práškem posypte základnu rostliny, abyste získali zdroj vápníku s pomalým uvolňováním.“

Jaké jsou vaše triky pro efektivní hnojení pokojových rostlin?

Diskuze Vstoupit do diskuze
111 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články