Pivoňky patří na zahradách k nejoblíbenějším květinám. Aby se jim však dařilo opravdu skvěle, potřebují správně pohnojit.
Dusíkatá hnojiva se dodávají v různých formách, včetně močoviny, dusičnanu amonného, dusičnanu draselného a dusičnanu vápenatého. Každý typ nabízí různé rychlosti uvolňování dusíku a úrovně účinnosti, díky čemuž jsou vhodné pro konkrétní aplikace a typy půd. A právě pro pivoňky je prý podle webu ProŽeny nejlepší právě dusičnan amonný.
Jak na použití dusičnanu amonného
Dusičnan amonný obvykle stačí aplikovat v dávce jedné polévková lžíce na rostlinu (sypký materiál by měl být důkladně rozpuštěn v nejméně dvou litrech vody). Doporučujeme však opatrnost, protože nadměrné používání dusíkatých hnojiv může (nejen u pivoněk) vést k rychlému růstu na úkor kvetení, a nakonec může dokonce i nepříjemně vyčerpat půdu, jak připomíná web iReceptář.
„To povede k dalšímu umělému hnojení, a pak k dalšímu a k dalšímu – a z takového koloběhu se jen těžko vystupuje. Já osobně bych tedy dusičnan doporučil jen pro pivoňky, které kvetou málo, jinak podle mě stačí organická hnojiva,“ radí zahradník Adam D. z Veselí nad Moravou, který redakci Chalupáři-Zahrádkáři v minulosti radil i s použitím dřevěného popela.
„Zodpovědné používání dusičnanu amonného není jen o dosažení krásných květů, ale také o ochraně životního prostředí. Nadměrné používání hnojiv na bázi dusíku může vést ke splachům, které kontaminují vodní plochy a ovlivňují kvalitu vody a vodní organismy,“ dodává ještě. A já s ním rozhodně souhlasím, také mám přírodní hnojiva raději. K pivoňkám dávám obvykle směs kompostu a rašeliny a bohatě to stačí.
Jarní hnojení a jak na něj
S jarním přihnojováním začněte, jakmile rozmrzne půda a pivoňky začnou vykazovat nový růst. Vyvážený přístup s hnojivem bohatým na dusík může stimulovat časný vývoj listů a kořenů a připravit půdu pro silné rostliny. Ale použít ho můžete klidně i teď, pokud jste to z jakéhokoliv důvodu ještě nestihli. Další výživu pak Chalupáři-Zahrádkáři doporučují během měsíce června.