Stop s vyhazováním popele: Funguje jako hnojivo, ochrání i před škůdci

Kvalitní a silné sazenice jsou základním předpokladem pro úrodu snů. Abyste je v růstu podnítili, aplikujte k nim dřevěný popel.

Stop s vyhazováním popele: Funguje jako hnojivo a ochrání před škůdci i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pěstitelská sezóna se kvapem blíží a mnozí tak nedočkavě sledují předpověď počasí i datum v kalendáři, aby mohli pokročit v zahradních pracích. A co v tomto období již můžete bez obav vysít? Web Pěstík doporučuje například raný salát, kedlubnu, brokolici, květák či celer. Z bylinek můžete bez obav začít pěstovat bazalku či majoránku. Jak ale podpořit růst mladých sazenic?

Věnujte čas přípravě

Ještě předtím, než začnete, je nutné vybrat vhodná semena. Ta by podle webu SemenaOnline měla mít ověřený původ, nekupujte tedy sáčky z nevěrohodného zdroje. Důležité je také datum expirace, které by se v době koupě nemělo chýlit ke svému konci. Stará semena rozhodně mnohem hůř klíčí, je tedy dobré věnovat tomuto parametru pozornost. Neměla by také vykazovat známky nemoci či plísně,“ říká dlouholetý prodejce osiv pan Adam D. z Veselí nad Moravou. Také je dobré semena ošetřit.

Trik spočívá v jejich poměrně krátkém namočení v peroxidu vodíku, jak Chalupáři-Zahrádkáři doporučovali v jiném příspěvku. Zajistíte si tím lepší šance pro naklíčení, ale také ochranu před škůdci, kteří mohou semena napadnout.

Skvělou kombinací pro okurky je popel s manganistanem draselným

Babiččin trik na obří okurky: Skvělou kombinací je popel s manganistanem draselným

Dřevěný popel rostlinu posílí

Už v raném stádiu růstu můžete sazenice podnítit v dobrém růstu a zajistit si tak pohádkovou úrodu. Za vším stojí zálivka obsahující dřevěný popel, kterou postačí aplikovat pouze jednou. Jak na to? Ve 3 litrech odstáté vody o pokojové teplotě rozmíchejte 2 lžíce dřevěného popela. Nechte přes noc odstát a sceďte. Poté touto zálivkou dostatečně zalijte všechny malé rostlinky. Pokud to nestíháte v tomto období, můžete roztok uplatnit i o něco později, aniž by to mělo vliv na jeho účinek.

Krmení rajčat v srpnu, pomůže vám docela obyčejný popel iZdroj fotografie: Depositphotos
Přežije jen nejsilnější. Zákony přírody jsou neúprosné a platí to i v případě sazenic. K dobrému růstu jim dopomůže dřevěný popel

A co ještě vyzkoušet? Například rajčata porostou jako divá po krmení obsahující jód a popel, o čemž se Chalupáři-Zahrádkáři rozepisovali dříve. A stejného pomocníka můžete použít třeba i při výživě muškátů. Nastartuje jejich vývoj doslova od kořenů až po poupata.

Jak podporujete růst sazenic vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
148 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články