Na co nezapomenout v rámci nejnáročnějšího měsíce na zahradě?

i Zdroj fotografie: Adobestock
                   

Práce na zahradě je nekonečným příběhem, ale pokud jste i přes rychlý nástup jara stále vyčkávali, po tzv. květnových ledových mužích už není důvod otálet v žádné části nové výsadby a zahradních pracech obecně. Na co v průběhu května nezapomenout, abychom zahradu udrželi v ideálním stavu?

Květen přináší s sebou širokou paletu zahradních úkolů, které je třeba vykonat. Však zahrada se sama do plné krásy a plodnosti jen tak nerozvine. Jedním z prvních kroků každého zahradníka by mělo být přezkoumání stavu půdy. Dostatečná vlhkost a výživa jsou klíčové faktory pro každý druh rostlin, obzvláště těch nově vysazených, a tak je dobré zajistit, aby jim nic nechybělo. Květen je také ideálním měsícem pro přisypání hnojiva nebo přidání kompostu.

Aby vám plevel nepřerostl přes hlavu

Dalším důležitým úkolem je kontrola plevele. Květen je obdobím intenzivního růstu, což znamená, že i plevel se může začít šířit rychleji než jindy. Pravidelná kontrola a odstraňování plevele pomáhá chránit rostliny před konkurencí, která je obírá o živiny a vláhu. Pokud se budete chtít plevele zbavit přírodní cestou, můžete vyzkoušet některou z následujících metod:

  • Mulčování: Pokryjte půdu mulčem, který zamezí rozšiřování a růstu plevele. Ideálním materiálem je listí nebo tráva, ale na potlačení růstu plevele vám pomohou také speciální mulčovací směsi.
  • Ruční odstraňování: Nejjednodušší, ale samozřejmě časově náročná metoda, je odstraňování plevele ručně. Stačí ze svého dílenského boxu vyndat rukavice, hrabičky a lopatku a můžete se pustit na čištění záhonů. Nezapomeňte na vytahání veškerých kořínků. Některým druhům stačí k návratu na vaše záhony skutečně málo.
  • Použití horké vody nebo octa: Zalévání plevelných rostlin horkou vodou nebo aplikace octa může být účinnou metodou pro jejich odstranění. Tato metoda je obzvláště účinná pro odstranění plevelů na chodnících nebo jiných tvrdých površích, kde zároveň nehrozí nebezpečí pro jiné, chtěné, rostliny.
  • Použití přírodních herbicidů: Možností jsou také přírodní herbicidy, které napomáhají k potlačení růstu plevelů. Některé z těchto přírodních herbicidů jsou založeny na bázi rostlinných olejů nebo octu.
  • Použití soli: Solný roztok může být aplikován na plevel, který v důsledku toho uschne a nebude se tak dále šířit. Přílišné užívání soli ale může poškodit okolní rostliny a půdu, proto s tímto prostředkem nakládejte opatrně a v rozumné míře.

Čas péče o dřeviny 

Květen je vhodným časem k péči o ovocné stromy a dřeviny. Začít můžete například prořezáváním, které pomáhá udržet stromy zdravé a podporuje jejich plodnost. Velmi titěrnou, ale důležitou činností je sledovat výskyt škůdců nebo chorob a případně přijmout okamžitá opatření k jejich odstranění. Jak na to?

  • Ruční odstraňování: Pravidelné kontroly stromů a ruční odstraňování škůdců, jako jsou slimáci, hmyz nebo larvy, mohou být účinnou metodou, zejména v menších zahradách, kde večerní procházku snadno spojíte s touto činností.
  • Použití přírodních predátorů: Některé druhy hmyzu, jako jsou larvy pestřenky, mohou být přirozenými predátory škůdců na ovocných stromech. Podpora těchto přírodních predátorů může pomoci udržet populaci škůdců pod kontrolou. Jejich přítomnost zároveň napomáhá také přirozené biodiverzitě ve vašem okolí. Vhodnou volbou rostlinné skladby nebo vytvořením „hmyzího hotelu“, který zvládnete vyrobit na svém dílenském stole i vy, tak pomůžete nejen své zahradě, ale přírodě obecně.
  • Použití síry: Síra je přírodní pesticid, který se používá například k omezení plísní a roztočů na ovocných stromech. Aplikuje se ve formě prášku nebo roztoku a pomáhá chránit rostliny před škůdci a chorobami.
  • Neemový olej: Neemový olej je přírodní produkt získaný ze stejnojmenného indického stromu. Má repelentní účinky proti mnoha druhům hmyzu, a proto je ideální k ochraně ovocných stromů před škůdci.

Květnovou zahradní agendou ale rozhodně péče nekončí. Sledujte potřeby své zahrady a buďte připraveni reagovat na změny v počasí nebo jiné nepředvídatelné faktory, které by mohly ovlivnit její stav v průběhu celého roku S pečlivou pozorností se jistě brzy dočkáte v zahradě hojnosti krásných květů a chutných plodů. Tak hurá do práce!

Diskuze Vstoupit do diskuze
134 lidí právě čte
Autor článku

Marek Motyčák

Zobrazit další články