Pro hnojení vinné révy nejsou zapotřebí žádná drahá hnojiva. Naopak – mnohdy vám postačí ta úplně obyčejná ze zahradnictví.
Vinná réva je na zahrádkách velmi oblíbená. Bývá však bohužel náchylná k různým chorobám, houbovým infekcím a plísním, jak upozorňuje web Podlahářství-Polička. A právě proto je třeba se o ni řádně starat.
Kde pěstovat vinnou révu
Půda by měla být velmi úrodná a dobře odvodněná, protože vinná réva nemá ráda přemokřené podmínky, které mohou vést k hnilobě kořenů, radí web FCBenov. Kromě toho ji chraňte před silnými větry a výraznými výkyvy teplot. A jak je to s výživou? V první roce od výsadby se réva bez hnojení obvykle obejde, později je však už doplňování všech základních živin nezbytné
Výběr správného hnojiva
Když se objeví poupata vinné révy, ale ještě nevykvetla, je čas použít močovinu. Tohoto šikovného pomocníka jednoduše rozsypte kolem jednotlivých rostlin. „Začněte obohacením půdy o 15 g tohoto hnojiva na rostlinu a po jednom až dvou týdnech dávku zdvojnásobte. Jakmile hrozny vykvetou, připravte si zálivku s použitím minerálních hnojiv. Na každých 10 litrů vody přidejte 2 polévkové lžíce příslušné směsi,“ radí paní Lenka K. z Ostružné. Nic dalšího už prý není třeba (znovu révu hnojí až na podzim po odplození).
Využití síly dusíku
A proč se první jarní přihnojování hroznů opírá právě o dusík? Ten je totiž zodpovědný za rychlý vývoj plodin a optimální vegetativní růst. Nikdy se však nesnažte svým rostlinám této živiny dopřát příliš. Nadměrná aplikace negativně ovlivňuje úrodnost a okyseluje půdu, takže se vždy co nejpečlivěji držte návodu.
Přírodní hnojiva bohatá na dusík
Kromě dusičnanu amonného můžete najít bohatý zdroj dusíku ve fermentovaném hnoji, vyzrálém kompostu nebo slepičím trusu. Tato hnojiva jsou navíc výhodná i z toho důvodu, že je téměř nemožné rostliny živinami přesytit. A vyzkoušet můžete i výživu z vaječných skořápek, o které Chalupáři-Zahrádkáři psali nedávno.