Jak zdvojnásobit úrodu angreštu: Plné koše sladkých plodů zařídí kompost a močovina

Levný kompost a močovina dokážou angrešt vyživit přímo perfektně. Díky nim dostane opravdu vše, co ke své spokojenosti potřebuje.

Angrešt, červené plody i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Angrešt, toto trpké a zároveň sladké letní ovoce, může být při troše cílené péče největším pokladem vaší zahrady, jak píše web iReceptář. Snaha o zdvojnásobení úrody sice může znít ambiciózně, ale při strategickém použití kompostu a močoviny je dosažení košů plných šťavnatého angreštu zcela na dosah. Stačí to jen uchopit za ten správný konec.

Brzká jarní výživa: Probuzení keřů

Cesta k bohaté úrodě angreštu začíná brzy na jaře, tedy ještě předtím, než keře začnou obrážet novými listy. Pokud ho ovšem nestihnete, klidně angrešt pohnojte i později. Určitě na to však nezapomeňte, protože tahle výživa vytváří základ pro nadcházející vegetační období.

  • První kolo hnojení by mělo proběhnout, jakmile je půda brzy na jaře zpracovatelná. Tím se nastartuje metabolismus keřů po zimním spánku a připraví je na intenzivní růst.
  • Angrešt potřebuje v této fázi především dusík, aby podpořil silný a zdravý růst listů a stonků, který je nezbytný pro podporu nadcházejících plodů.
Zrající plody angreštu

Jarní hnojení angreštu: K bohatému plození ho nakopne dávka dusíku a vápníku

Kompost pro angrešt

Tím nejlepším organickým hnojivem je kompost, jak už Chalupáři-Zahrádkáři uvedli dříve. Kompost není pouhým doplňkem půdy, je to kompletní ekosystém, který sám o sobě nabízí pomalu se uvolňující zdroj organických živin, jež jsou pro růst tohohle oblíbeného ovoce klíčové.

  • Kolem každého keře nebo stromku navršte velkou vrstvu dobře uzrálého kompostu. U vzrostlých keřů se doporučuje asi 10 až 15 kilogramů na keř, mladším keřům postačí asi 5 až 7 kilogramů. Kompost zlepšuje strukturu půdy, zlepšuje zadržování vlhkosti a vnáší do ní prospěšné mikroorganismy, které pomáhají při rozkladu a příjmu živin, jak uvádí web DesatetoTváříOsobnosti.
Angrešt, červené plody iZdroj fotografie: Pixabay
Aby se letos vašemu sladkému angreštu opravdu dařilo, vezměte si k ruce osvědčenou kombinaci hnojiv. Nemusí jít o nic drahého

Močovina: Dusíková podpora

Močovina je syntetické hnojivo s vysokým obsahem dusíku, o čemž už Chalupáři-Zahrádkáři psali dříve. Je obzvláště účinné při podpoře růstu listů, jež jsou nezbytné pro fotosyntézu a celkovou produkci energie v rostlinách.

Močovinu lze aplikovat ve formě granulí nebo rozpuštěnou ve vodě. Při použití granulované močoviny ji nasypte kolem základny keře a lehce ji promíchejte s půdou. Při aplikaci v kapalném stavu rozpusťte 100 g močoviny v 10 litrech vody a použijte ji k zalévání keřů. Zálivka je podle mě jednodušší, ale záleží to samozřejmě na vás.

Detailní návod, jak provést jarní řež angreštu

Jakou péči dopřáváte na jaře angreštu vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
77 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články