Hnojení ovocných stromů 2023: Močovina a popel zařídí úrodu na každé české zahradě

Jaro je ideálním časem pro zahájení přihnojování ovocných stromů. Používají se k němu hlavně organická hnojiva, která je vhodné doplňovat minerálními.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Abyste se v létě a na podzim mohli těšit z bohaté úrody, musíte ovocným stromům věnovat pozornost už brzy na jaře. K tomu, aby bohatě plodily, potřebují živiny, které získávají hlavně z půdy. Během roku jich spoustu odčerpají, proto je nezbytné jim je dodávat – správným hnojením. Existuje několik druhů hnojiv, jimiž můžete vrátit zemi její úrodnost. Naučte se jimi stromy správně přihnojovat a zvýšit výnosnost i kvalitu ovoce. Hnojení není věda, ale má svá pravidla.

Čím hnojit ovocné stromy na jaře

K hnojení ovocných stromů se používají dva druhy hnojiv – minerální a organická. Minerálními hnojivy se rozumí průmyslově vyráběná hnojiva, nejčastěji v granulované či krystalické podobě. Organická hnojiva jsou rostlinného nebo živočišného původu. Patří sem hnůj, kompost, kopřivové a jiné výluhy, slepičince a jiný trus i zelené hnojivo. Ve specializovaných prodejnách dnes již koupíte i granulovaný hnůj. Tato organická hnojiva se doplňují minerálními – dusíkatými, fosforečnými (pro vývoj květů a zrání) a draselnými (pro zvýšení obsahu cukru v plodech).

Jak na správné jarní hnojení

Během roku se ovocné stromy hnojí několikrát – poprvé časně z jara, kdy začínají růst. Hnojivo se zapracovává lehce pod povrch půdy v okolí stromu, nikdy však přímo ke kmenu. Množství hnojiva záleží na několika faktorech. Čím starší a větší strom, tím více hnojiva. Rozhodující jsou také klimatické podmínky a stav půdy, na které stromy rostou. Půdy vyčerpané a chudé na živiny potřebují přihnojit více než země opečovávaná a bohatá na živiny.

Hnojení přírodním hnojivem iZdroj fotografie: Depositphotos

Močovina může na list, poslouží i popel

Některá hnojiva mají specifické použití. Průmyslová močovina bohatá na dusík se prodává ve formě drobných bílých granulek, které se rozpouští ve vodě. Hnojení poté vypadá tak, že se vzniklým roztokem rostliny zalévají. Močovinou však můžete později během vegetace hnojit i na list. Granulky je také možné rozsypat na vlhkou půdu a poté zapracovat. Draselná a fosforečná hnojiva dokáže zastoupit dřevěný popel, který zlepšuje vývoj stromů a ovlivňuje chuť plodů.

Poslechněte si, proč je hnojení ovocných stromů důležité

Jak pečujete o ovocné stromy na jaře?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
110 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články