Čisticí prostředek, bělidlo, ale hlavně perfektní hnojivo: Nevyhazujte dřevěný popel, zbavujete se skvělého pomocníka

Dřevěný popel v tomto ročním období zbývá v domácnostech poměrně často. Byla by škoda ho vyhazovat do koše, má mnohá využití.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Dřevěný popel může být velmi univerzálním pomocníkem na zahradě i v domácnosti. Obsahuje totiž v sobě stále ještě to nejlepší z dřeva. Jde především spoustu živin, které prospějí rostlinám v zahradě. Ovšem zapomínat nelze ani na jeho další vlastnosti, které vám můžou pomoci třeba při úklidu. Dřevěný popel lze zkrátka a dobře na zahradě i v domácnosti využít nejrůznějšími způsoby. Vyzkoušejte ty nejosvědčenější.

Hnojivo pro rostliny

Dřevěný popel má vysoký obsah draslíku a lze jej použít k vylepšení úrodnosti půdy. Jeho aplikace je možná několika způsoby. Může být například rozprostřen na povrch půdy nebo smíchán s kompostem. Je ovšem důležité si uvědomit, že dřevěný popel by měl být vždy používán s mírou. Také je třeba se vyhnout jeho aplikaci ke kyselomilným rostlinám.

Jako ochrana proti škůdcům

Tento odpad také lze použít jako bariéru, která zabrání škůdcům, jako jsou například slimáci, v přístupu k rostlinám.

Pomocník pro pokojové rostliny

Dřevěný popel lze použít i jako hnojivo pro rostliny rostoucí v interiéru. V jejich případě se vyplatí zamíchání do substrátu, prosté rozhození na povrch obvykle nedokáže do zeminy vyplavit dostatek živin – zvlášť, když se většina z nich zalévá odspodu.

Jak využít dřevěný popel iZdroj fotografie: Depositphotos

Univerzální čisticí prostředek

Tento cenný odpad lze použít i jako jemné abrazivo k čištění předmětů, jako jsou kovové nástroje a litinové nádobí. Odstraní i ty nejodolnější usazeniny. V případě potřeby ho nechte před čištěním chvíli působit.

Rozmrazovač při nízkých teplotách

Běžný dřevěný popel může být v silnější vrstvě nasypán na chodníky a příjezdové cesty, kde pomůže v zimě rozpustit sníh a led.

Čistič na všechny obklady

Dřevěný popel lze použít i k čištění kuchyňských nebo koupelnových obkladů. Jednoduše smíchejte popel s malým množstvím vody, abyste vytvořili pastu, a použijte ji na čištění.

hnojení popelem iZdroj fotografie: Freepik

Pro údržbu kuchyně

Zbytky po spálení dřeva je také možné prosít a k čištění špinavých pecí, grilů a jiných kuchyňských povrchů. Jednoduše nasypte popel na povrch a k čištění použijte kartáč nebo hrubší houbičku.

Jako bělidlo na prádlo

Dřevěný popel je také možné použít k bělení a rozjasnění prádla. Jednoduše přidejte malé množství popela do svého běžného pracího prostředku nebo ho přidejte přímo do pračky. Musí být samozřejmě jemně prosetý. Nikdy ho také nepoužívejte na velmi jemné tkaniny, mohli byste je nechtěně poškodit.

Jako čisticí prostředek na podlahy

Dřevěný popel lze také jednoduše smíchat s horkou vodou a použít k čištění a leštění podlah. Nejlépe se hodí k údržbě těch dřevěných. Tmavým dodá perfektní lesk a ty světlé velmi účinně rozjasní. K stejnému účelu je možné použít i popel z doutníků, u něj by vám však mohla vadit jeho nepříjemná vůně.

Jak používáte dřevěný popel v domácnosti a na zahradě vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
145 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články