Velké a křupavé okurky může mít na své zahradě každý, zařídí to zálivka z cukru a droždí

Droždí a mléko jsou na zahradě opravdu cennými spojenci. Pokud je použijete správně, můžete se těšit na opravdu velkou úrodu okurek.

i Zdroj fotografie: Maasaak / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Aktuální výkyvy teplot okurkám právě neprospívají. Existuje však „zázračné“ řešení, které může vdechnout vaší zahradě nový život, omladit rostliny okurek a přimět je k bohatému plození prakticky přes noc. Jde o klasický lidový elixír z mléka napuštěného kvasnicemi.

Mléčný elixír na oživení okurek

Pokud chcete své okurky pohnojit podle lidových tradic, pak si nejdříve připravte tyto ingredience:

  • 1 litr nízkotučného mléka
  • 1 lžička cukru
  • 9 litrů vlažné vody
  • 1,5 polévkové lžíce sušeného droždí

Hořké okurky: Co dělat, aby měly perfektní chuť

Začněte zředěním 1 litru mléka v 9 litrech vlažné vody. Přidejte cukr a ujistěte se, že je směs důkladně promíchána. Poté do směsi přidejte sušené droždí a nechte ho zcela rozpustit. A to je vše – máte hotovo. Jakmile začne zapadat slunce, je čas váš mléčný elixír s kvasnicemi použít. Všechny rostliny hojně zalijte (každé věnujte 1 litr tekutiny) a dbejte na to, aby pronikla až ke kořenům, jak připomíná web TakToJeNᚊvět.

Pokud je letos vaším snem bohatá sklizeň plná chutných a šťavnatých okurek, pak si ji pojistěte jednoduchým hnojivem z droždí a mléka. iZdroj fotografie: Pixabay
Pokud je letos vaším snem bohatá sklizeň plná chutných a šťavnatých okurek, pak si ji pojistěte jednoduchým hnojivem z droždí a mléka.

Proč to vlastně funguje

Kvasinky jsou mikroskopické houby, které se hojně využívají při pečení a kvašení, zatímco mléko je tekutina bohatá na živiny, jak píše web ReceptyPrimaNápadů. Ve vhodné kombinaci mohou tyto dvě složky přispět ke zdraví a vitalitě rostlin okurek několika způsoby:

  • Prospěšné mikroorganismy: Kvasnice vnášejí do půdy prospěšné mikroorganismy a zvyšují její mikrobiální rozmanitost. Tyto mikroorganismy pomáhají rozkládat organické látky a uvolňují živiny.
  • Dodávání živin: Kvasinky a mléko pomáhají při procesu fermentace uvolňovat základní živiny, jako je dusík, fosfor a draslík, které jsou nezbytné pro zdravý vývoj rostlin.
  • Biologická dostupnost živin: Kvasinky do směsi přispívají enzymy, které podporují rozklad organických sloučenin v půdě, díky čemuž jsou živiny snadněji dostupné pro příjem skrz kořeny okurek.
  • Zlepšení struktury půdy: Organická hmota, která vzniká během fermentace, zlepšuje strukturu půdy, zvyšuje její schopnost zadržovat vodu a odvádět vodu, což je pro optimální růst okurek zásadní.

hodit se vám může i dřevěný popel, jak už Chalupáři-Zahrádkáři také doporučovali. Dokáže totiž této zelenině přidat další živiny navíc.

Co dělat, když okurky žloutnou a usychají – vyzkoušejte osvědčené rady

Jak se o své okurky staráte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
104 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články