Kvasnice jsou pro výživu cibule opravdu skvělé. Pokud je použijete správně, budete se moci těšit na opravdu velkou a štiplavou úrodu.
Cibuli se daří v suché, dobře propustné půdě obohacené humusem, jak píše web ZahrádkářskáPoradna. V oblastech s hutnou a vlhkou půdou náchylnou k houbovým chorobám je vhodné pro zlepšení půdních podmínek použít standardní zahradnický substrát. A mladé sazečky se také vyplatí namočit do roztoku síranu měďnatého.
Kvasinky a popel: Přírodní podpora cibule
A dalším skvělým tipem je namočení sazečky do vody se sodou, jak už Chalupáři-Zahrádkáři také psali. Pokud však potřebujete vylepšit své šance na opravdu velkou a chutnou úrodu, nesmíte zapomínat ani na to správné hnojení. Nemáte-li rádi chemii, zvažte výrobu hnojiva na bázi kvasnic. To nejen stimuluje růst kořenů a rostlin, ale také jim poskytuje ochranu proti škůdcům. Budete potřebovat asi 10 gramů sušených kvasnic, 2 lžíce cukru a 4 lžíce kvalitního dřevěného popela (třeba z ohniště).
Ve dvoulitrové nádobě rozpusťte ve vodě droždí a cukr. Tuto směs nechte přes noc kvasit a poté ji zřeďte 10 litry vody a přidejte dřevěný popel. Tato zálivka vám vystačí na plochu přibližně 2 m2, takže její množství znásobte podle potřeby. A opravdu se to vyplatí, protože je tak účinná, že se aplikuje se pouze jednou, jak informuje web Rostlinky.
Další tipy po maximální úrodu
Jen dobré hnojení však nestačí – důležitá je i péče o záhony. Podobně doporučuji především aplikaci vrstvy organického mulče, který může pomoci udržet vlhkost a teplotu půdy, potlačit růst plevelů a postupně přidává do půdy humus tím, jak se rozkládá. A nezapomeňte ani na pravidelné zalévání, které je nezbytné, zejména v období sucha.
Vyhněte se ale přemokření, jež může vést k hnilobě cibulí. A nezbytné je také pletí, protože cibule špatně konkuruje plevelům. A co dalšího si pohlídat? Třeba žloutnoucí nebo vadnoucí listy, obvykle předznamenávající nedostatek živin nebo jiné pěstitelské problémy. Cibule je připravena ke sklizni, když její vrcholky začnou opadávat a žloutnout. V této fázi ji přestaňte zalévat a nechte půdu mírně vyschnout, abyste usnadnili sklizeň a pomohli vaší oblíbené zelenině co nejlépe vyzrát.