Hnojení rajčat není žádná věda: Kvasnice zvýší jejich plodnost, navíc je ochrání před chorobami

Zjistěte, čím je podle zkušených zahradníků třeba hnojit rajčata, aby po celou sezónu maximálně a chutně plodila.

i Zdroj fotografie: Forest & Kim Starr / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Rajčata jsou oblíbenou plodinou mnoha zahrádkářů. Jejich pěstování je však náročné a vyžaduje důslednou péči. Aby vaše rajčata plodila po celou sezónu, je důležité zajistit jim dostatek živin a vody. Existuje mnoho způsobů, jak rajčata hnojit, avšak nejlepší jsou ty přírodní. Pořídíte je skoro zadarmo a budete si moci být jistí tím, že do plodů, které posléze zkonzumujete, nepronikne opravdu žádná chemie.

Pohlídejte si správnou zálivku

Prvním krokem k bohaté sklizni je správné zalévání rajčat. Frekvence zavlažování by měla být přizpůsobena růstu rostlin. V období nejintenzivnějšího růstu a v době nasazování plodů potřebují rostliny více vody a živin, než v jiných období – takže se tomu přizpůsobte. Nedostatek vody může vést ke kroucení a žloutnutí listů. Kromě zalévání je však důležité zajistit rostlinám také dostatek živin.

Jak hnojit rajčata kvasnicemi

Jedním z nejlepších způsobů, jak přirozeně hnojit rajčata, je použití kvasnicového hnojiva. Kvasnice jsou přírodními bojovníky proti houbovým chorobám a pomáhají eliminovat škodlivé mikroby. Jsou také bohaté na vitamíny skupiny B a minerály, jako je draslík, fosfor a hořčík, které jsou nezbytné pro růst a vývoj rajčat.

Vhodní rostlinní sousedé iZdroj fotografie: Freepik

Kvasnicové hnojivo lze snadno připravit doma. Stačí smíchat 10 dkg droždí s 1 šálkem cukru a nechat směs 2 hodiny odpočívat. Poté do ní přidejte 10 litrů horké vody a nechte ji odstát asi týden. Před zaléváním rajčat smíchejte kvasnicové hnojivo s vodou v poměru 1:10 a zhruba dva týdny poté přihnojte rajčata i popelem kvůli obsahu draslíku (na tři rostliny postačí jeden šálek).

Kopřivový hnůj alias kejda

Dalším přírodním způsobem, jak hnojit rajčata, je použití kopřivového hnoje. Kopřivový hnůj obsahuje mnoho živin (například dusík, draslík, železo, hořčík, zinek a křemík), a navíc si ho můžete snadno vyrobit z plevele. Stačí nasbírat kopřivy, dát je do nádoby (nikoli kovové) a zalít vodou.

Nechte směs odstát týden a poté před zaléváním rajčat smíchejte kopřivový hnůj s vodou v poměru 1:10 (nebo v poměru 1:15, pokud chcete kopřivovou kejdu použít jako postřik na list).

Jak udělat přírodní hnojivo z kopřivy na zahradu iZdroj fotografie: Depositphotos

Hnojení rajčat přesličkou rolní

Přeslička je rostlina, která se často využívá v kosmetickém průmyslu pro své blahodárné účinky na vlasy a nehty. V zahradnictví se pak osvědčila jako skvělé hnojivo pro rajčata. Obsahuje totiž kyselinu křemičitou, mangan, fosfor a draslík, které jsou pro jejich růst a vývoj velmi důležité. Postup výroby je následující: rozdrťte 1 kilo přesličky rolní a hoďte ji do plastového kbelíku.

Přidejte 10 litrů vody (ideálně dešťové) a nechte směs fermentovat na stinném místě tři až čtyři týdny. Kejda je připravena k použití, když získá charakteristickou světlou barvu a zbaví se zápachu. Při zalévání rajčat smíchejte kejdu s vodou v poměru 1:4. A protože je toto hnojivo velmi výživné, stačí ho na rajčata aplikovat jen dvakrát během sezóny.

9 tipů na to, jak vypěstovat ta nejchutnější rajčata

Jak hnojíte svá rajčata vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
57 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články