Hnojiva na okurky nemusíte hledat ve specializovaných odděleních v obchodech. Pomohou vám i čistě přírodní prostředky.
Pěstování okurek může být příjemným koníčkem, ale i plodným podnikem. Při správné péči totiž můžete podle webu iReceptář tuhle lahodnou zeleninu sklízet bez potíží až do podzimu. Skvěle vám pomůže rohová alias kostní, rohokostní či rohovinová moučka.
Hnojení okurek je opravdu důležité
Okurky, stejně jako mnoho jiných rostlin, potřebují ke svému růstu především po všech stránkách vyváženou směs živin. Nejlépe se jim daří v půdě bohaté na dusík, ale potřebují také dostatečné množství fosforu a draslíku. Ideální hodnota pH půdy by se měla pohybovat mezi 6,0 a 6,8.
Rohová moučka pro okurky
Rohová moučka je známá především svými fungicidními vlastnostmi, které pomáhají předcházet půdním chorobám, jež okurky obvykle postihují (podle mých zkušeností k tomu dochází především v druhé polovině léta). Toto hnojivo také této oblíbené zelenině poskytuje pomalé uvolňování živin, zlepšuje strukturu půdy a pomáhá zvýšit její schopnost zadržovat vlhkost a také důležité živiny.
Jak aplikovat moučku na okurky
Rohovou moučku aplikujte během vegetačního období jednou za měsíc, aby se udržel obsah živin a omezil růst plísní. „Ke každé rostlině stačí jedna vrchovatá lžíce. Tu vmíchejte do půdy a vše dobře zalijte. Ale pozor na teplotu vody – používejte jen tu odstátou, studená by okurkám šokovala kořeny a mohly by i uhynout,“ radí čtenářka Jana T. z Českých Budějovic, která redakci Chalupáři-Zahrádkáři s pěstováním okurek už radila dříve.
Společné pěstování s okurkami
Úrodu ovšem můžete podpořit i vhodnou výsadbou doprovodných plodin, jak radí například magazín NašeZahrada. Hodit se vám budou především tyto plodiny:
- Měsíček lékařský: Je známý svou schopností odpuzovat škůdce.
- Fazole: Vážou v půdě dusík, který mohou okurky využívat.
- Ředkvičky: Pomáhají odhánět škůdce. Navíc jim svědčí stín pod listy, takže vás potěší i krásnou úrodou.