Okurky porostou jedna báseň, donutí je k tomu lidové hnojivo z chleba

Během prvních týdnů života jsou okurky na výživu opravdu velmi náročné. Vše, co potřebují, jim dopřeje docela obyčejný chleba.

Poradíme, jak na vertikální pěstování okurek: Je to opravdu hračka i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Jako zahrádkáři neustále hledáme přírodní a účinné metody, jak podpořit růst a vitalitu našich rostlin. Zajímavé je, že klíčem k povzbuzení sazenic okurek může být podle webu Blíže k přírodě obyčejný kuchyňský základ – cukr, který zajistí jejich silný a zdravý růst. A nesmí chybět ani zbytky pečiva, které se postarají o nezbytné živiny.

Pochopení úlohy cukru při růstu rostlin

Cukr hraje, i když to málokdo ví, opravdu zásadní roli ve vývoji rostlin. Slouží totiž jako důležitý zdroj energie, který napomáhá jejich růstu a vývoji. Při správné aplikaci může podle webu MagazínDoma pomoci podpořit proces fotosyntézy a poskytnout sazenicím energii tolik potřebnou k silnému a zdravému růstu.

Cukr podpoří i dávka škrobu

Aby však cukr fungoval opravdu na jedničku, potřebuje k tomu i podporu dalších vyživovacích složek. Skvělý je například jednoduchý škrob, který najdete chlebu a jiném pečivu. Recept na přípravu tohoto hnojiva vypadá takto:

  • 1 polévková lžíce cukru
  • 1 malý bochník chleba
  • 2 litry teplé vody

V nádobě smíchejte cukr a nalámané pečivo. Směs zalijte teplou vodou, aby se cukr zcela rozpustil a vše nechte dva až tři dny vylouhovat. Poté hnojivo sceďte (na pevných částečkách se podle mých zkušenostní někdy drží plíseň) a zřeďte ho další vodou v poměru 1:5. Tímto zředěným roztokem poté zalévejte sazenice okurek jednou týdně.

Cibulové slupky nikdy nevyhazovat, pokojovky po nich touží

Aby okurky rychle rostly a neonemocněly: Skvělým pomocníkem jsou cibulové slupky

Dřevěný popel a cibulové slupky

Ale vsadit můžete i na další přírodní prostředky. Například dřevěný popel je bohatý na draslík a další minerály, které podporují zdraví rostlin a jejich silný růst. Cibulové slupky zase do hnojiva přispívají dalšími živinami a mohou pomoci odpuzovat škůdce. A jak na přípravu hnojiva?

pěstování okurek iZdroj fotografie: Depositphotos
Sazenice okurek dokážou být v prvních týdnech života na živiny opravdu náročné. Proto se vyplatí přidat k nim trochu chleba.

Dřevěný popel a cibulové slupky namočte na tři dny do vody a poté je sceďte. Toto přírodní hnojivo aplikujte každý týden přímo na rostliny – ředění není potřeba,“ radí čtenářka Jana T. z Českých Budějovic, která se s Chalupáři-Zahrádkáři v minulosti podělila třeba i o svůj osvědčený recept na otravný plevel. Pokud však hledáte něco rychlejšího, doporučují Chalupáři-Zahrádkáři třeba osvědčený síran amonný.

Jaké jsou vaše oblíbené triky při péči o okurky?

Diskuze Vstoupit do diskuze
57 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články